Egyes becslések szerint 2020-ben 100 ezer lakosra 231,43 rákos beteg jutott a világban.
Köztudott, hogy Magyarország élen jár minden olyan rangsorban, ahol a különböző rákbetegségek előfordulása, az ilyen betegségek okozta halálozások száma, illetve a rák kialakulásának kockázatát növelő tényezők alapján, mint példáu az elhízás vagy a dohányzás előfordulása, állítanak fel. Ausztrál kutatók most kifejezetten az UV-sugárzás napi szintje és a bőrrák előfordulásának összefüggéseit vizsgálták, ugyanis ezen a földrészen a legmagasabb a melanoma aránya. Majd a különböző ráktípusok és kockázati tényezők adatainak összesítéséből létrehoztak egy új mutatót, a rákbetegségi indexet. Az indexszám megmutatja, hogy az adott országban mekkora problémát jelentenek a rákbetegségek. Nem meglepő módon Magyarország ismét az elsők között van, írja a Pénzcentrum.
Egyes becslések szerint 2020-ben 100 ezer lakosra 231,43 rákos beteg jutott a világban. A Compare The Market ausztrál biztosítótársaság elemzői megvizsgálták, hogy vannak-e olyan tényezők - mint például a jellemzően magas szintű napi UV-sugárzás - amelyek egyes országokat a rák gocpontjaivá tehetnek. Elemzésükből kiderül, hogy Ausztrália, ahol a bőrrák (melanoma) előfordulása a legmagasabb a világon, a vizsgált 153 ország közül az első hatodba tartozik. Magyarország a második a listában.
Számos elemzés, rangsor létezik, amelyből kiderül, hogy Magyarország lakossága különösen ki van téve a rákbetegségeknek, akár európai, akár világviszonylatban nézzük. Most egy friss összesítés úgy vizsgálta a kérdést, hogy a különböző ráktípusok előfordulásából, halálozási arányból, és kockázati tényezőkből kialakított egy indexszámot. Ez a szám megmutatja, hogy mennyire jelent problémát az adott ország számára a rákbetegség. Az elemzők számítása alapján hazánk az egyik legnagyobb rákgócpont a világban, csak Franciaország előzi meg.
További részletek a Pénzcentrum cikkében.