Nem fog összeomlani az egészségügyi rendszer, de helyi összeomlások nagyon is léteznek.
Lejárt a március óta tartó felmondási moratórium az egészségügyben, és a szakszervezet szerint akár 48%-a a dolgozóknak távozhat. Ezt Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász nem tartja reálisnak, szerinte a felmérések soha nem azt mutatják, hogy ténylegesen mennyien veszik a bátorságot és mondanak fel. Mint a Klubrádióban hozzátette "szerencsénkre", mert akkor összeomlana az egészségügyi ellátás.
Szerinte annyira élére van állítva humánerőforrás szempontjából az egészségügyi rendszer, hogy már egy 5 százalékos elvándorlás miatt is összeomlana: nem lennének kiírva műtétek, nem lehetne ügyeleteket biztosítani. "Kényes időszak elé nézünk", mondta, de hozzátette, hogy valójában "soha nem fog összeomlani", ugyanakkor "helyi összeomlások eddig is voltak, néhány területen szüneteltetni kell az ellátást, egy-egy kórházi részleget szüneteltetnek a humánerőforrás gondok miatt.
A szakdolgozói vonalon erősebb a nyomás mint orvosi vonalon, mert az utóbbi vonalon sikerült stabilizálni ígéretekkel és jelentős béremeléssel, hogy legalább az orvosok maradjanak. Erre viszont "érthetően reagálnak az egészségügyi szakdolgozók, és béremelést követelnek".
A kormány ígérete szerint a jövő januárban 30%-ot kapnának, de Sinkó "a kormány helyében előrehozná", vagy egy 50 ezer forintnyi kiegészítést adna nekik, hogy maradjanak, és jeleznék, hogy megbecsülik a ő munkájukat is. Szerinte a kormány amúgy is mindenre költ, ha viszont a 90 ezer egészségügyi dolgozónak 50 ezer forintot adnának, az mindössze 27 milliárdba kerülne, és az a "pénz nagyon helyre menne". Továbbiak a cikkben