• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hiány lehet a koronavírus-oltásból, már látszik, mi a baj

Lapszemle 2020.12.29 Forrás: Napi.hu
Hiány lehet a koronavírus-oltásból, már látszik, mi a baj

A cégek világossá tették, az országok népessége és a vevővel kötött szerződés dátuma alapján döntik el a szállítási sorrendet.

Az EU ugyan elegendő oltás szállítására kötött szerződést különböző gyógyszergyártókkal, ám ez csak papíron igaz. Több Európán kívüli ország korábban szerződött, így előbb kap vakcinát és vannak olyan gyógyszergyártók is az unió szállítói között, amelyek oltásának felhasználását csak hónapok múlva fogják engedélyezni - írta a napi.hu a Spiegel International cikke nyomán.

A német egészségügyi minisztérium szerint Németország első körben 200 ezer ember beoltásához elegendő 400 ezer adagot kap, márciusig pedig 11-13 millió embert láthatnak el a védelemmel, ami a lakosság kevesebb mint 15 százaléka. A történet vége az lehet, hogy Németországban még 2021 őszén is korlátozások lehetnek a hiányos védettség miatt, mivel az EU túl későn, és ha a szállítás ütemezését is figyelembe vesszük, akkor nem kellő mennyiségű vakcinára kötött szerződést. Ráadásul a beérkező készletet meg kell osztani az uniós tagállamok között.

A belátható jövőben két biztos forrásból érkezhet oltás. Az amerikai-német Pfizer/BioNTech és az amerikai Moderna készítménye lesz elérhető. A további szállítmányok bizonytalanok. Az angol-svéd AstraZeneca/Oxfordi Egyetem páros az ősszel kénytelen volt egy időre felfüggeszteni a készítménye tesztjét, és miután újrakezdték a vizsgálatokat és végeztek, zavaros adatokkal álltak elő a vakcinájuk hatékonyságáról. A francia Sanofi elhalasztotta oltása engedélyezését 2021 végéig, a német CureVac készítménye várhatóan nyár előtt nem kerül piacra. A legjobban az amerikai Johnson & Johnson áll, amelynek oltását márciusban engedélyezhetik.

Az USA az utóbbi két gyógyszergyártóval 600, illetve 500 millió dózisra szerződött júliusban, Japán, Kanada, Hongkong és más országok nyár végén-ősz elején tették ugyanezt. Az EU csak november közepén szerződött, ráadásul jóval kevesebb adagra, mint kellett volna - írták.