• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hidegen ajánljuk: egye hűvösre magát!

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A táplálkozási szokások apróbb változtatásaival is csökkenthető a hőérzet, és megelőzhető a rosszullét.

A tikkasztó hőségben mindenhol a folyadékpótlás fontosságára hívják fel a figyelmet, de a táplálkozási szokások apróbb változtatásaival is csökkenthető a hőérzet, és megelőzhető a rosszullét. Az egész napra elosztott folyadékpótlás életbevágóan fontos a legnagyobb nyári hőségben, különösen a gyerekek és az idősek számára, akik egyszerűen elfelejtenek inni, de a táplálkozási szokásokon sem árt változtatni egy keveset, hogy az emésztés ne terhelje tovább a forrósággal küzdő szervezetet – nyilatkozta Árvai Krisztina táplálkozási tanácsadó – olvasható a Népszabadság – online oldalán.

A szakember azt tanácsolja, hogy miként a folyadékpótlást, úgy az étkezéseket is osszuk be a nap folyamán, inkább többször, keveset együnk, és válasszunk könnyen emészthető ételeket – erre főleg az idősebbek ügyeljenek, mert az ő szervezetüket eleve jobban igénybe veszi az extrém hőség, és már a teljesen hétköznapinak számító tevékenységek (takarítás, bevásárlás, gyógyszerek kiváltása) is megterhelő lehet.

Ez nem azt jelenti, hogy teljes mértékben mellőzni kell a főtt ételeket, bár vannak, akik ilyenkor rá se tudnak nézi a pörköltre és a gulyásra, de ha kívánjuk, ha nem, a zsíros, nehezen emészthető menüt inkább a hűvösebb napokra érdemes időzíteni.
A minél kevésbé feldolgozott és nyers ételek, köztük a folyadék-, vitamin- és ásványianyag-pótlás szempontjából sem elhanyagolható zöldségek és gyümölcsök kerüljenek az asztalra.

A fűszerezésnél két lényeges szempont van: az erősen fűszerezett, csípős ételek fokozzák a verejtékezést és megnövelik a hőérzetet, a só pedig visszatartja a vizet, ezért mind a kettő kerülendő. Vannak olyan fűszer- és gyógynövények, melyek kifejezetten hűsítőleg hatnak a szervezetre, bár ezek inkább édességek, üdítőitalok és mártások ízesítésére használatosak – így a szakember. Ilyen például a menta és a citromfű, melyekből ízletes tea is készíthető.

A zöldfűszereknek most van szezonja, érdemes tehát frissen felhasználni őket. Az olyan mediterrán növények, mint a rozmaring, a zsálya és az oregano a kertben és a balkonládában is jól érzik magukat, egész nyáron hozzák friss hajtásaikat és nem igényelnek különösebb gondoskodást, mivel jól tűrik a forróságot és a vízhiányt.

Ha valóban változatosan étkezünk, a vitamin- és ásványianyag-pótlás nem jelenthet különösebb gondot, de aki kánikulában is sportol, fizikai munkát végez vagy lebetegedett, annak Árvai Krisztina azt tanácsolja, hogy fogyasszon hígítva úgynevezett sportitalokat, melyek nem összetévesztendők az energiaitalokkal, melyektől a szakember minden évszakban óva int.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a kiegyensúlyozott (tehát nem a nap végén egyszerre bepótolni vágyó), és megfelelő mennyiségű – ez egy átlagos életmódot folytató felnőtt esetében 2,5-3 liter – folyadékpótlás mennyire fontos a kánikulában. Még akkor is, ha nincs szomjúságérzet. Klimatizált helyiségben könnyebb megfeledkezni a vízről, mivel a kellemes hőmérséklettel becsapja az agyat, de a szervezet akkor is követeli a folyadékot.
Én is klimatizált helyen dolgozom, ezért állandóan ott van előttem az ásványvizes palack, hogy ne felejtsek el inni – mondja a szakértő. A gyerekek és az idősek hajlamosabbak megfeledkezni az ivásról, de a munka hevében ez bárkivel megeshet.

Folyadékpótlás alatt természetesen a tiszta víz jöhet szóba elsősorban, a cukros üdítők, energiaitalok nem oltják a szomjat. A koffein és az alkohol is kerülendő, mivel vízhajtó hatásúak, bár egy csésze reggeli feketéből nem lehet baj.
Vannak, akik a forró égövi országokban elterjedt szokásra esküsznek, vagyis forró italokat szürcsölgetnek napközben, mivel ezzel állítólag be lehet csapni a szervezetet, és hűteni kezdi magát. Érdemes kipróbálni, bár én megtettem, de csak jobban izzadtam tőle – osztja meg személyes tapasztalatát Árvai Krisztina.

Arra a kérdésre, hogy van-e valóságalapja a városi legendának, miszerint a jéghideg ital épp ellenkezőleg hat, vagyis belülről melegít, a szakértő úgy reagált: ez humbug. Bár az igaz, hogy a szinte lázas állapotban lévő testet nem jó ötlet jeges zuhataggal sokkolni, mert az érzékenyebbek is begyűjthetnek egy jó kis nyári torokgyulladást.

A tej és hústermékek esetében nagyon óvatosnak kell lenni, mert a nagy melegben a bomlási folyamatok villámgyorsan megindulnak, akár a boltból hazáig tartó úton is fogyaszthatatlanná válhatnak. Ennek megelőzése érdekében a bevásárlást a hűvösebb kora reggeli és esti órákra érdemes időzíteni, és jó ötlet hűtő vagy hőtartó táskában, szatyorban hazaszállítani, ahol azután minél gyorsabban hűtőbe kell tenni, vagy azonnal nekilátni a feldolgozásnak.

A konyhai higiénia is a szokásosnál nagyobb figyelmet érdemel – hívja fel a figyelmet a szakértő. A vágófelületek, kések, konyhatechnikai eszközök legyenek tiszták, és most különösen ügyeljünk az előkészítési folyamat alatt az ételtípusok elkülönítésére (például ne szeleteljük együtt a zöldséget a hússal.)

A strandok tipikus lángos, palacsinta, hamburger kínálatával kapcsolatban a szakértő elmondta: Aki kívánja, fogyassza egészséggel, a nyaralás nem tart örökké, és egy kis lángos, hamburger vagy goffri mindenkinek kijár, csak ne ugorjunk teli hassal a vízbe, mert a szervezet ilyenkor az emésztéssel van elfoglalva, és könnyen rosszulléttel végződhet a kellemesnek ígérkező nyári nap.