Csökken a sikeres újraélesztés esélye, komoly probléma, ha a defibrillátort keresgélni kell.
A hirtelen szívhalál Magyarországon vezető halálok. Hazánkban évente 20-25 ezer ember hal meg emiatt, ez naponta hatvan-hetven halálesetet jelent. Az érintettek 20-30 százaléka nyilvános helyen lesz rosszul. Az ilyen esetekben azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést, és erre a szívmegállást követő első tíz percben van a legnagyobb esély, ami azt jelenti, hogy ezzel nem lehet várni a mentők kiérkezéséig. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány ezért is tartja alapvetően fontosnak, hogy felmérje, mennyire felkészült az utca embere az ilyen helyzetekre. A 2015-ös Nagy elsősegély teszt szerint ugyan a három évvel ezelőtti 42 százalékkal szemben idén már a megkérdezettek több mint 52 százaléka tudta, mit kell tenni újraélesztésnél, ám még mindig túl nagy a tájékozatlanság.
- írta a magyaridok.hu.
Automata defibrillátorból Magyarországon is több száz található, ám hogy hol, arról nincs pontos és naprakész adatbázis. A Magyar Nemzeti Szívalapítvány (MNSZA) honlapján (mnsza.hu) 2009 óta próbálkozik ilyen regiszter, illetve defibrillátortérkép létrehozásával, ám jelenleg is csak 227 készüléket tudtak megjeleníteni a térképen, miközben nyilvántartásuk szerint az országban további csaknem ezer defibrillátort helyeztek már üzembe.
Az elsősegélynyújtó tanfolyamok szervezésében évtizedek óta élen járó Magyar Vöröskereszt ifjúsági szakmai vezetője szerint akkor, amikor minden egyes perccel tíz százalékkal csökken a sikeres újraélesztés esélye, komoly probléma, ha a defibrillátort keresgélni kell. Kovács Dávid úgy véli, ezért érdemes lenne bejelentési kötelezettséget előírni az újraélesztő készülékek tulajdonosainak, illetve üzemeltetőinek - írta a lap.