• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hivatali hideglelés

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Meddig húzhatnak egy rehabilitációsjáradék-eljárást a hivatalok?

Fél év alatt ugyanis nem fejezik be, ezalatt egy család egy fizetésből él (már ha szerencsés). A küzdés havi 34 ezer forint adóköteles járulékért megy, hogy három év után minden kezdődjön elölről. Jogszabályváltozás miatt az idén csaknem kétszázezer megváltozott munkaképességű – rokkantsági nyugdíjban, rehabilitációs járadékban, illetve rendszeres szociális járadékban részesülő – ellátottat rendelt be az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság komplex felülvizsgálatra. A behívóra nem jelentkezőktől azonnal megvonták az ellátást. A felülvizsgáltak negyedét – az áprilisi adatok szerint – munkaképesnek találták, és tőlük is megvonták az ellátást. Arról nincs hír, közülük hányan találtak munkát azóta – olvasható a Népszabadság – online oldalán.

Mintha azért csinálnánk az egészet, hogy megkapjuk azt a 30 ezer forintot havonta! Mintha én magam választanám a betegséget ahelyett, hogy a gyerekemmel focizzak vagy megfőzhessem a kedvenc ételét! – fakad ki Bellon Györgyné, ölébe ejtve kesztyűs kezét. Fáj a kezem, bármihez érek is. Nehezen mozgok, már öltözni is alig tudok. Folyton szédülök, egyedül nem szívesen mozdulok ki a lakásból. De folyton mennem kell. Hol felülvizsgálatra, hol a nyugdíjfolyósítóba új papírokat kitölteni – mondja az asszony. Mindig más hölgy ül az ablaknál, és mindig nyit egy új dossziét. Mindig elmondom elölről az egészet, bólogatnak, és mindig kérnek egy új igazolást, egy új nyomtatványt, íratnak egy új kérelmet. Mindig van indok a késlekedésre, az időhúzásra, csak nekem nem ad időt a hentes, a villanyszámlás meg a gázos. Már a társadalombiztosítást is nekem kell fizetnem, mert ha nem teszem, nem tudom kiváltani a gyógyszeremet, ami támogatás nélkül 240 ezer forint lenne havonta. Ennyi összesen nem folyik be a családi kasszába – teszi hozzá.

Bellon Györgyné fiatalasszonyként szembesült a ténnyel: sclerosis multiplexben szenved. De néhány hónap után rendbe jött, és nem foglalkozott vele. Normális életet akart élni. Alig egyéves volt a fia. A házasság nem bírta ki a betegséget. Elvált, de később a munkahelyén új társra talált. Együtt nevelték tovább a gyereket. Jól volt. Újra helyükre zökkentek a dolgok. Legalábbis így hitte. De a betegség újra támadt. Tovább dolgozott három műszakban a hipermarket hentesosztályán. A hideg hűtőpultban majd lefagytak az ujjai. Egyre csak húzta a munkát, míg jött egy újabb rosszabbodás, ami leverte a lábáról. A háziorvos betegállományba vette, Később újra dolgozott, majd megint betegállomány következett. Ez egészen addig ment így, amíg már nem tudott bemenni dolgozni. Tavaly január óta volt táppénzen. A háziorvos, az üzemorvos és a neurológus együttesen azt javasolták: kezdje el intézni a rokkantnyugdíjazást. Az orvosi szakvélemény 50 %-os egészségromlást állapított meg. Azt is többszöri nekifutásra, mert folyton kifelejtettek valamilyen vizsgálatot.

A nyugdíjfolyósítónál azt ajánlották, vállaljon könnyebb munkát. Például legyen kézbesítő, csomagoló. De hogyan, ha olyan bizonytalanul mozog, hogy egyedül nem is mer közlekedni? Csomagokkal, levelekkel jobban menne? – csodálkozik a férje, Bellon György. Korábbi munkáltatója feketén-fehéren megmondta, nem tud megfelelő munkakört biztosítani neki. Ezért is igényeltük meg decemberben a rehabilitációs járadékot. Egy hónap múlva érdeklődtünk, de egy új ügyintéző ült az ablaknál, és hiánypótlást kért. Akárhányszor jöttünk, mindig ugyanez történt. Egy hónapja azután megkaptuk az elutasító határozatot: a feleségem nem kaphat járadékot, mert ez az ellátási forma időközben megszűnt. De mindegy is – mondták –, mert a kormány döntése értelmében minden rokkantnyugdíjas ügyét felül kell vizsgálniuk, így a feleségemet is újra elküldték az orvosi bizottság elé – meséli a férj.
Csakhogy – fűzi hozzá Bellon György - a már régóta ellátásban részesülőket hívják be, s csak hónapok múltán jöhetnek az újak. De mit vizsgálnak felül a feleségemen, ha még nem is kapott ilyen ellátást, meg másmilyet se? – teszi fel a kérdést a férj, hozzátéve: azt is mondták, hogy feleségének nem jár neki járadék, igényeljen munkanélküli-segélyt. Azonban a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal ügyintézője szerint rosszul tudják a nyugdíjfolyósítónál.

Végül a Fiumei úton azt mondták, hogy a szociális ellátórendszer átalakítása miatt legfeljebb munkanélküli-ellátásra jogosult, de ahhoz elölről kell kezdenünk az eljárást, és minden papírt, igazolást és szakvéleményt be kell szereznünk újra. Csakhogy közben eltelt egy év, és a háziorvos már nem írhatja ki táppénzre. A munkaviszonya megszűnt. Így most nekünk kell fizetnünk a társadalombiztosítási járulékot, hogy megvehessük az injekcióit. S közben semmilyen támogatást nem kapunk. A nyugdíjintézetben azt ajánlották, menjünk az önkormányzathoz, ott azt mondták, hogy nyújtsak be kérelmet, majd elbírálják.

A rehabilitációs eljárás esetén mindez 30 napos alaphatáridővel igaz. Az, hogy az ügyfél melyik ellátásra lehet jogosult, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal szakhatósági állásfoglalásától függ. A törvényi változások miatt azonban az NRSZH minden állásfoglalást csak új komplex minősítés alapján ad ki. Ehhez felülvizsgálat kell, ahhoz pedig időpont.

Az igazgatóság a laphoz eljuttatott válaszában kiemelte: az ügyfelek által külön-külön benyújtott kérelmek és iratok egy számítógépes rendszerben egyesülnek, így minden ügyintéző ismeri az előzményeket. De a szabályok változása miatt új adatok beszerzésére van szükség. Rehabilitációs járadékra vonatkozó igényt idén januártól egyébként se fogadnak be. A tavaly beadott – kivételesen még folyamatban lévő – ügyeket, lásd Bellonék kérelmét, az új szabályok szerint bírálják majd el. Ha sikerrel járnak, akkor a járadék összege a III. csoportú rokkantsági nyugdíj összegének 120 százaléka – cirka 34 ezer forint havonta –, ami után adózni kell, és maximum három évig folyósítható. Azután minden kezdődik elölről. Új igénybejelentést kell tenni, amit új eljárás keretében, az új szabályok szerint folytatnak le.