• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hogyan működhet az amerikai egészségügy a magyarnál is rosszabbul?

Lapszemle MA 06:00 Forrás: növekedés.hu
Hogyan működhet az amerikai egészségügy a magyarnál is rosszabbul?

A Népszámlálási Hivatal elemzése szerint úgy húszmillió amerikainak van egészségügyi adóssága, ezek együttesen elérik a 220 milliárd dollárt.

A tengerentúlon a klinikák és a kórházak jól felszereltek. A világ vezető szuperhatalma, az Egyesült Államok a GDP-jének 16 százalékát költi egészségügyi szolgáltatásokra, Magyarországon pedig ez az arány csupán 7 százalék. Mégis, a várható átlagos életkor mindkét országban hasonló szinten áll: 76-77 év körül mozog. A növekedés.hu gondolta végig, ez miként lehetséges.

A számok azt mutatják, hogy az 1970-es évekig Amerika hasonlóan teljesített, mint a többi fejlett ország. Ám ezután beindult egy látványos lemaradás. Miközben a várható átlagéletkor lassabban nőtt az USA-ban, mint bármelyik másik tehetősebb államban, az egészségügyi költések elképesztő iramban törtek fel.

A gondok forrása, hogy a tengerentúlon sokaknak egy kórházi látogatás megfizethetetlen. Elvben az amerikaiakat az egészségbiztosítások védnék meg a nagy számláktól. Csakhogy a munkanélküliek és az alacsony jövedelmű háztartások még a fix biztosítási pénzt sem tudják állni,emiatt az amerikai lakosság közel tizedét semmi nem védi a magas díjaktól.Ráadásul a biztosítások esetenként a diagnosztikai szolgáltatásokat sem fedezik. Emiatt rengetegen hiába fizetik a havi díjakat, miután kórházba kerülnek, jókora adósságba verik magukat.

Sokat elárul, hogy olykor még azoknak is több mint 300 ezer forintot kell fizetniük a kórházba kerüléshez, akiknek egyébként van biztosításuk, mivel akár ennyit is kóstálhat a mentőautó használata.Nem véletlen, hogy sokan inkább taxival vitetik magukat az ambulanciára.A számok egészen csillagászatiak: az ágazatot montírozó KFF elemzése szerint az Egyesült Államok évente úgy 4870 ezer milliárd dollárt költ egészségügyi ellátásra.

A Népszámlálási Hivatal elemzése szerint úgy húszmillió amerikainak van egészségügyi adóssága. Hárommillió ember több mint 10 ezer dolláros, vagyis átváltva 3,7 millió forintos mínuszban van az orvosi ellátások miatt. Az amerikaiak együttes tartozása eléri a 220 milliárd dollárt.

A nagy kérdés, hogy ez a rengeteg pénz pontosan mire megy el? Erre a talányra kereste a választ a Journal of the American Medical Association című folyóirat is, amely arra jutott, hogy az amerikai egészségügyi kiadások legalább egynegyede „pazarlásnak tekinthető”.

Továbbiak a teljes cikkben

USA