• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hőhullám és a szélütés – javuló magyar statisztika

Lapszemle Forrás: szon.hu

Kevesebb mint felére csökkent a szélütésben elhunytak száma.

A sikeres prevenciónak köszönhetően az elmúlt 3 évtizedben Magyarországon kevesebb mint felére csökkent a szélütésben elhunytak száma. Az akut stroke ellátásban 2009-ben célként kitűzött évi 2000 vérrögoldások a szakmai erőfeszítéseknek és a sikeres laikus felvilágosító kampánynak köszönhetően 6 év alatt sikerült túlszárnyalni. Annak ellenére, hogy az eredmények kecsegtetőek, a stroke fenyegetése továbbra sem csökken, így a folyamatos tájékoztatás jelentősége megkérdőjelezhetetlen – írja a szon.hu portálja.

A rák és a szívbetegségek után a szélütés a harmadik leggyakrabban halállal végződő betegség. Európában éves viszonylatban 1,4 millió halálesetet regisztráltak, míg hazánkban 180–200 ezren élnek a betegség árnyékában. Évente 40–50 ezer új beteg kerül strokediagnózissal felvételre. A szélütés nemcsak az időseket, hanem egyre több fiatalt is érint. A betegek egyharmada teljesen felépül, egyharmada többé-kevésbé egész életében másokra lesz utalva, míg egyharmadát egy éven belül elveszítjük. A betegség esetében nagyon fontos a gyorsaság, hiszen minden perc számít. Az elmúlt években észrevehető, hogy egyre többen tárcsázzák a 104-et, amikor a szélütés tüneteit – hirtelen beszédzavar, egyensúlyvesztés, féloldali végtagbénulás, zsibbadás, arc­aszimmetria – észlelik. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy nem szabad várni a háziorvosra vagy bízni abban, hogy másnapra kialusszák a betegséget – mondta dr. Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke.

Ilyenkor nem a körzeti orvost vagy egy családtagot kell hívni, hanem azonnal a mentőket, akik azonnal a speciális strokecentrumba szállítják a beteget, ahol azonnal megtörténnek a szükséges beavatkozások. Mindössze 4,5 óra áll rendelkezésre, hogy a beteg megkapja az életmentő vérrögoldó kezelést, amellyel nemcsak a túlélés esélye növelhető, hanem elkerülhető a maradandó agykárosodás is. Nagyon fontos tudni – emelte ki dr. Bereczki Dániel -, hogy a tünetek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, együtt vagy külön-külön is előfordulhatnak, és viszonylag hirtelen jelentkeznek. Senkit ne tévesszen meg, ha a tünetek gyors javulást mutatnak, mert visszatérhetnek, és akár végleges bénulássá is súlyosbodhatnak. A reggeli vagy délelőtti órákban fellépő stroke felismerése leginkább a közelben tartózkodókra hárul, hiszen maga a beteg nem feltétlenül érzékeli pontosan, hogy mi történik vagy történt vele.