• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hol él a legtöbb egészséges nyugdíjas hazánkban?

Lapszemle 2023.10.06 Forrás: egészségkalauz.hu
Hol él a legtöbb egészséges nyugdíjas hazánkban?

Vélhetően nem a jó levegővel, hanem az egészségügyi ellátórendszerrel van összefüggésben a statisztikai eredmény.

A KSH Népszámlálási adatbázis statisztikái szerint 9,14 millióan töltötték ki a kérdőívet tavaly ősszel az egészségükre vonatkozó kérdésekről. A válaszadók 29,67 százaléka nem válaszolt arra a kérdésre, hogy van-e tartós betegsége, 51,58 százalékuk saját bevallása szerint nem krónikus beteg, míg a válaszadók 18,74 százaléka szenved valamilyen tartós betegségtől. Ez 1 millió 713 ezer lakost jelent számszerűen, vagyis 10-ből nagyjából 2 magyar bevallottan krónikus beteg. Viszont még azok közül is többen szenvedhetnek tartós betegségtől, akik nem kívántak válaszolni. Ez igen nagy arányt sejtet - írja az egeszsegkalauz.hu

Budapest az egészség fővárosa?

Él egy romantikus elképzelés arról sok magyar fejében, hogy vidéken - leginkább falun - mennyivel egészségesebb az élet a büdös, koszos, zajos, zsúfolt nagyvárossal szemben: ott tiszta és illatos a levegő, közel a természet, lehet kertészkedni, vagyis saját termesztésű zöldséget, gyümölcsöt enni, nincs annyi stressz, csend van vagy legfeljebb a madarak és tücskök csiripelnek, az emberek kedvesek egymáshoz.

Csakhogy a statisztikák egyáltalán nem azt mutatják, hogy a vidéken élők annyival egészségesebbek lennének. Ennek olyan prózai okai lehetnek, mint hogy a városokban eleve jobb a hozzáférés az egészségügyi és szociális ellátórendszerhez, általánosságban jobb az anyagi helyzet, életszínvonal, magasabb az iskolázottság, stb.

Ha megvizsgáljuk megyénként, hol vannak arányaiban a legkevesebben a tartós betegséggel élők, azt láthatjuk, hogy Győr-Moson-Sopron vármegyében az arányuk mindössze 16,24 százalék. Ha mélyebben megnézzük a településtípusokat is, akkor viszont az derül ki, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyei községekben 16,21, míg a városokban 16,26 százalékos a tartósan betegek aránya. Tehát tulajdonképpen nincsen különbség.

Budapesten élnek viszont arányaiban a második legkevesebben krónikus betegek, a lakosok 16,84 százalékát teszik ki. Pest sem sokkal maradt le, itt 17,04 százalék az arány - viszont itt a városokban 16,82 százalék, a községekben 17,56 százalékos az arány.

Hol élnek a legegészségesebb nyugdíjasok?

Ha pedig csak a 65 éven felüliek arányát vizsgáljuk, látható, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élő idősek közül minden második krónikus betegségtől szenved, míg Vas vármegyében, Budapesten, Győr-Moson-Sopronban az idősek között nincs 40 százalék a tartós betegek aránya.

További részletek az egeszsegkalauz.hu cikkében.