Bár a tagállamoknak sikerült a beszerzés, arról hogy hány lélegeztetőgép érkezett az uniós programon keresztül nincs információ.
A koronavírus-járvány az élet szinte valamennyi területén érezteti hatását. Nem jelentenek ez alól kivételt az egészségügyi közbeszerzések sem. Az Európai Bizottság a koronavírus elleni küzdelem kellékeinek mielőbbi beszerzése érdekében létrehozta az ún. rescEU készletet. A március 19-i bejelentés alapján az unió összesen 50 millió euró értékben vásárolna orvosi eszközöket és berendezéseket a tagállamok kórházai számára a közös beszerzés keretében - írja a magyarhirlap.hu.
Tóth Edina fideszes EP-képviselő szerint röviddel a bejelentést követően bebizonyosodott, hogy az EU beszerzési rendszere nem sikeres, ezért az ügy kapcsán írásbeli választ igénylő kérdéssel fordult a Bizottsághoz. Janez Lenarčič a válságkezelésért felelős uniós biztos a képviselő kérdésére válaszolva megerősítette, hogy a márciusban létrehozott rendszer jogi keretét csak hónapokkal később erősítették meg, s ez jelentős késedelmet okozott az uniós közbeszerzésekben.
Tóth Edina EP-képviselő rámutatott: a polgári védelmi eszközön keresztül felállított rendszernek az lett volna a lényege, hogy a koronavírus-járvány elleni fellépéshez szükséges védőfelszerelések, tesztek és lélegeztetőgépek a gyors beszerzésük után mielőbb eljuthassanak a koronavírus által leginkább érintett tagállamokba. „Maszkokat, köpenyeket és kesztyűket ugyan az EU tudott úgy vásárolni, hogy azok viszonylag rövid határidőn belül beérkezzenek, de ennél sokkal lassabb a lélegeztetőgépek beszerzése.
Bár a tagállamoknak a nehézségek ellenére sikerült a beszerzés, arról hogy hány lélegeztetőgép érkezett az uniós programon keresztül nincs információnk, mert az erre vonatkozó kérdésemre a Bizottság nem szolgáltatott adatokat." - mutatott rá. Az Európai Bizottság ugyanakkor a fideszes képviselő kérdésére válaszolva megerősítette, hogy 2020. június 2-án a Bizottság javaslatot tett a rescEU jogi keretének megerősítésére.
További részletek a cikkben.