A kutatások egyértelműen megmutatták, a négyszeres DNS élő sejtekben is létrejön, emiatt újra kell gondolni a DNS biológiáját.
A DNS molekula a legtöbb emberi sejtben kettős hélix formában van jelen, de esetenként megkettőződött (tehát négy láncot tartalmazó) DNS is előfordul. Ez a jelenség szinte mindig valamilyen kóros sejtelváltozáshoz (például rákhoz) kapcsolódik. Vagy legalábbis eddig így hittük. A Cambridge-i Egyetem kutatói ugyanis most először bizonyították, hogy négyszeres láncú DNS egészséges emberi sejtben is előfordulhat - írja az index.hu.
A kísérletekben egészséges emberi sejtekben találtak stabil négyes láncú DNS-t, amelyekről úgy tűnt, hogy a normális sejtes mechanizmusok hozták létre őket. Egyértelműen megmutattuk, hogy a négyszeres DNS élő sejtekben is létrejön. Emiatt újra kell gondolnunk a DNS biológiáját - nyilatkozta a kutatást vezető Marco di Antonio a New Scientistnek. A DNS molekula akkor képes négyes láncot képezni, ha a DNS-t felépítő négyféle nukleotid (adenin, citozin, timin és guanin) közül az utolsó önmagához kapcsolódik, és így egy négyszög jön létre. A szerves bázisok közül csak a guanin tud önmagához kapcsolódni.
További részletek a cikkben.
Fotó: Wikipédia