A nők alig 30%-a jár rendszeresen nőgyógyászati szűrésre, miközben évente mintegy 500 asszony hal meg méhnyakrákban.
Aki találkozott már olyan végstádiumban lévő, lesoványodott, fájdalomtól meggyötört beteggel, aki méhnyakrákban szenved, az bizonyára megfogadja, ő nem lesz olyan felelőtlen, hogy nem megy el legalább kétévente nőgyógyászati szűrésre – olvasható a teol.hu portálján.
Sajnos megszaporodott a humán papilloma vírussal (HPV) fertőzött betegek száma a megyében is – emelte ki dr. Tóth János szülész-nőgyógyász onkológus főorvos, hozzátéve az is, nem csak a betegek száma több, hanem a betegség gyorsabb lefolyású, és egyre fiatalabbakat is érint, operáltak már 16–18 éves lányokat is. A HPV-vírus ellen egy darabig védekezik a szervezet, sőt az érintettek 80 százaléka nem is tud róla, hogy megfertőződött, nincs ugyanis jele. Éppen ez a veszélyes, hiszen a méhnyakrák kifejlődéséhez évek kellenek, emiatt védtelen az, aki nem jár szűrésre – hangsúlyozta a főorvos.
Dr. Tóth János főorvos kiemelte: tapasztalatuk az, hogy a szülők is keveset tudnak a vírusról, így első körben az iskolai oltásokban csak az érintettek 60 %-a vett részt, majd még több tájékoztatás után a fiatalok 92%-át beoltották. A főorvos elmondta azt is, 40 éve foglalkozik a rákbetegek gyógyításával is, sajnos az a tapasztalata, hogy nem javult a helyzet.