• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Időpontfoglalás: államosítást, káoszt vagy jobb szolgáltatást jelent?

Lapszemle 2025.03.31 Forrás: hvg360.hu
Időpontfoglalás: államosítást, káoszt vagy jobb szolgáltatást jelent?

Az, hogy egységes időpontfoglalási felület jött létre, sok terhet levesz a szakrendelők válláról a járóbeteg szakellátási szövetség szerint.

Az EgészségAblakban közzétett rendelési időpontokra bármelyik közfinanszírozott szakrendelőbe bejelentkezhetnek a páciensek, lakjanak bárhol is. Az új rendszerről Pásztélyi Zsoltot, a Medicina 2000 Magyar Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnökét kérdezte a hvg360.hu.

Takács Péter egészségügyi államtitkár azt mondta, hogy vereséget szenvedett a szakrendelők államosításában, Soproni Tamás, Terézváros polgármestere azonban lopakodó államosításként értékeli a kormányzatnak azt a lépését, hogy már bárki bármelyik szakrendelőbe foglalhat időpontot. Valóban államosítás ez?

Szövetségünk szakmailag ellenzi az államosítást, mert a fenntartói döntések túl messzire kerülnek a szakrendelőktől, sérül a helyi közösségek rugalmas problémakezelésének lehetősége. Ezt a lépést azonban nem gondolom ilyennek, sőt több pozitívumot hoz a rendszerbe. Az, hogy egységes időpontfoglalási felület jött létre, sok terhet levesz a szakrendelők válláról, az előjegyzések kezelése ugyanis igen erőforrás-igényes: számításaink szerint egy telefonos előjegyzés nagyjából 300–500 forintba kerül. Alkalmazottak szükségesek a hívások fogadásához, egyeztetni kell a betegekkel, míg online bejelentkezés esetén ezek a költségek nem merülnek fel. A mi véleményünket nem kérték ki arról, hogy a páciensek az ország bármely pontjára mehetnek szakrendelésre, ha máshol hamarabb kapnak időpontot, mint a lakhelyükön, de nekünk sincs jobb javaslatunk. Ettől azt várjuk, hogy arányosabban töltődjenek fel a szabad időpontok, ahol esetleg van ilyen, azt fel tudja használni olyan valaki, aki nem tartozik oda területileg.

A gyakorlatban eddig is előfordult, hogy megjelentek területen kívüli betegek, és ha éppen volt kapacitás, akkor ellátták őket…

Valóban, de ennek eddig engedélyezési kötelme volt, amelynek adminisztratív terhei alól most mentesülnek az ellátók. Azt reméljük ettől, hogy jobb lesz a lakosság hozzáférhetősége a járóbeteg-szakellátáshoz, és hosszú távon fokozódik a betegek ellátásáért folyó verseny. Ezenkívül így jobban kitöltik majd az orvosok munkaidejét, akik ezen a területen még inkább érdekeltek abban, hogy minél több beteget lássanak el. Ugyanis 2023-ban visszavezették a teljesítményalapú finanszírozást a szakrendelőknél, ami jelenleg a teljes társadalombiztosítási bevétel nagyjából felét teszi ki. Nehézség azonban, hogy az átmeneti időszakban a már hosszú előjegyzési idők mellett a rendelőintézetek hogyan tudják az időpontjaikat publikálni. Merőben új gondolkodást igényel a menedzsmentektől a központi előjegyzés...

A teljes interjú előfizetéssel olvasható tovább a hvg360.hu-n.