• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mi a legnagyobb probléma a száj- és körömfájás vírusával?

Lapszemle 2025.03.31 Forrás: hang.hu
Mi a legnagyobb probléma a száj- és körömfájás vírusával?

A legnagyobb probléma a vírussal, hogy eléggé ellenálló, sok tényező befolyásolja, hogy meddig él túl.  Akár egy cipőtalpon is meg tud maradni 10-14 napig.

Újabb marhatelepen jelent meg a száj- és körömfájás Győr-Moson-Sopron megyében, a Mosonmagyaróvár melletti Levélen, ahol 2300 állatot tartanak. A járvány három hete az innen 50 kilométernyire lévő Kisbajcson tört ki, de nem sokkal később a Duna túloldalán, Szlovákiában is kimutatták a fertőzést három marhatartó telepen. A vírus fél évszázadnyi szünet után bukkant fel ismét hazánkban, ennek kapcsán kérdezte a Magyar Hang Kemenesi Gábor virológust.

– A probléma ezzel a vírussal nem a halálossága, hanem az extrém fertőzőképessége. Légúton és cseppfertőzéssel terjed, tehát a beteg állat légúti fertőzéssel és a testváladékaival tudja terjeszteni. A legnagyobb probléma a vírussal, hogy eléggé ellenálló, sok tényező befolyásolja, hogy meddig él túl. Akár egy cipőtalpon is meg tud maradni 10-14 napig, de egy madár is továbbviheti a lábával – hangsúlyozta Kemenesi Gábor.

Bár a vírus a legritkább esetben terjed állatról emberre, de ilyenkor előfordulhat, hogy hordozhatja valaki, ezért a szigorú eljárásrendnek megfelelően a fertőzött telepeken megforduló embereket három napos karanténba küldik. – Nagyon nehéz helyzetről van szó, nem véletlen, hogy a hatóságok ilyen komolyan veszik ezt az ügyet. Ha hagynák, hogy a vírus végigfertőzzön egy marhatelepet, akkor ugyan 1-5 százaléka pusztulna csak el az állatoknak, a többi túlélné, de a rendkívüli fertőzőképessége miatt jóval nagyobb esélye lenne, hogy tovább terjedjen. Bármennyire is drasztikus megoldás, de ezért kell leölni a fertőzött telepek teljes állatállományát – mutat rá Kemenesi Gábor. Továbbiak a cikkben

A fertőzött állat "időzített bomba"

hang.hu egy másik cikkében Tenk Miklós egyetemi docens, az Állatorvostudományi Egyetem Járványtani és Mikrobiológiai Tanszékének vezetője korábbi nyilatkozatát idézik, melyben a szakember elmondta: „azért kell azonnal, késlekedés nélkül felszámolni a fertőzött állományokat, mert a vírust a betegségből felgyógyult, már tünetmentes állatok akár hónapokig is hordozhatják és üríthetik, így ezek könnyen új fertőzés forrásai lehetnek”. Magyarul, ha egy állat bármilyen módon is kapcsolatba került a fertőzéssel, élete végéig „időzített bomba” marad, függetlenül a tüneteitől. Ezt a kockázatot nem szabad vállalni. Emellett pedig gazdasági szempontból sem ajánlatos életben hagyni a fertőzött gazdaságok állatait, hiszen ez rombolja a vevők bizalmát az adott termelő állataival kapcsolatban.

Mit okozhat az emberben, ha fertőzött állattól származó húst fogyaszt? - Válaszok a hang.hu előfizethető zárt cikkében