A gyermekvédelemben dolgozó védőnőkhöz hasonlóan létrehoznának egy idősgondozó hálózatot.
Az egészségügyi és a szociális alapellátások integrálásával tennék biztonságosabbá az otthon élő idős emberek mindennapjait a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) szakértői - írta a népszava.hu.
Abból indulnak ki, hogy ma nemhogy a két ellátórendszer között nincs meg a szükséges rugalmas átjárás, hanem a rendszereken belül sincs valódi kapcsolat az alap- és a szakellátás között. Ennek egyik fontos oka, hogy az egészségügy nagyobb részben állami kézben van, a szociális gondoskodás az önkormányzatok feladata, míg a háziorvosok vállalkozó szerződést kötnek a településekkel. Vagyis az egész ellátórendszert érdemes lenne újragondolni, átszervezni a jobb együttműködésért. Az idősszervezet által elképzelt Integrált Szociális és Egészségügyi Rendszer (ISZER) a településen élő 65 év feletti korosztály minden tagjának biztosítaná az állapotfelmérést, a szűrővizsgálatokat, az évente frissített, személyre szabott ellátási és gondozási programot, életmód tanácsadást, az ellátásban együttműködő szolgáltatók összefogását. A gyermekvédelemben dolgozó védőnőkhöz hasonlóan létrehoznának egy idősgondozó hálózatot. Mindez együtt képes lenne csökkenteni a hatalmas intézményi ellátási igényt, amivel ma egyik ellátórendszer sem képes megbirkózni.
A NYUSZET soros elnöke, Gúr Nándor úgy fogalmazott a lapnak, hogy az elkövetkező hetekben véglegesítik a tervet és az ellenzéki pártok mellett önkormányzati szövetségek vezetőivel is szeretnének tárgyalni róla, mert szükségesnek tartják valahol egy modellprogram elindítását.