Először bizonyították szisztematikusan, hogy az emberi szakértelem és az AI-modellek kombinálása vezet a legpontosabb diagnózisokhoz.
Egy nemzetközi vizsgálatban a csak emberekből, a csak AI-modellekből álló, valamint a kevert humán-AI diagnosztikai csapatok közül messze a hibrid csapatok nyújtották a legjobb teljesítményt - írta a medicalonline.hu.
A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) folyóiratban 2024. december 19-én jelent meg a Max Planck Society kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint az emberek és a mesterséges intelligencia együttes alkalmazása biztosítja a legjobb eredményeket a diagnosztikai eljárások során, mivel néha mindketten tévednek ugyan, de teljesen más hibákat követnek el, így kiegészítik egymást. A nemzetközi kutatócsapat most először bizonyította szisztematikusan, hogy az emberi szakértelem és az AI-modellek kombinálása vezet a legpontosabb diagnózisokhoz.
A diagnosztikai hibák a mindennapi orvosi gyakorlat egyik legsúlyosabb problémáját jelentik. A mesterséges intelligencián alapuló módszerek, AI-algoritmusok – különösen a nagy nyelvi modellek (LLM; Large Language Model), mint a ChatGPT-4, a Gemini vagy a Claude 3 – új lehetőségeket kínálnak az orvosi diagnózisok hatékony támogatására. Ugyanakkor ezek a rendszerek jelentős kockázatokat is magukban hordoznak – például képesek “hallucinálni” és hamis információkat generálni. Ezenkívül reprodukálhatják a meglévő társadalmi vagy orvosi előítéleteket, és olyan hibákat követnek el, amelyek az emberek számára gyakran érthetetlenek.
A mostani kutatás lényege annak vizsgálata volt, hogyan tudnak az emberek és a mesterséges intelligencia a legjobban együttműködni. Az eredmények szerint a hibrid diagnosztikai kollektívák – emberi szakértőkből és mesterséges intelligencia rendszerekből álló csoportok – lényegesen pontosabbnak bizonyultak, mint a kizárólag emberekből vagy mesterséges intelligenciából álló csapatok. Ez különösen igaz volt az olyan komplex, nyílt végű diagnosztikai kérdések esetében, amelyekre számos lehetséges megoldás létezik, és nem egyszerű igen/nem döntést kell meghozni.
Részletek a teljes cikkben