Wang és kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy a nők is szerepet játszhatnak-e a gyerek nemében.
Eddig az volt az általános vélekedés, hogy a sperma határozza meg a születendő gyerek nemét az általa hordozott kromoszómával (X vagy Y), de egy újabb kutatás azt állítja, hogy a nő életkora is tényező abban, hogy fiú vagy lány születik, írta a New Scientist nyomán a telex.hu.
„Személyes tapasztalatból mondhatom, hogy láttam olyan barátokat és családtagokat, akiknek csak lányok vagy csak fiúk voltak a családjukban. Ez felvetette azt a kérdést, hogy vajon ez pusztán a véletlen műve, vagy van-e valamilyen mögöttes biológiai magyarázat erre a jelenségre?” – mondta Siwen Wang, a Harvard Egyetem kutatója.
A születéskor a fiúk és a lányok aránya közel 50-50 százalék főként azért, mert a férfiak spermája nagyjából egyenlő valószínűséggel tartalmaz X- vagy Y-kromoszómát, ami meghatározza a gyermek nemét. Wang és kollégái azonban arra voltak kíváncsiak, hogy a nők is szerepet játszhatnak-e a gyerek nemében. Kutatásukban több mint 58 ezer olyan anyától gyűjtöttek adatokat, akik korábban két különálló, a fogamzásgátlásról és az anyák egészségéről szóló tanulmányban is részt vettek. Ezen nők 61 százalékának két gyereke volt, 30 százalékuknak három, 8 százalékuknak négy, a többi nőnek pedig öt vagy több gyereke volt.
A kutatók a nők gyermekeinek nemét nyolc anyai tulajdonsággal vetették össze: magasság, testtömegindex, rassz, hajszín, vércsoport, kronotípus (a napszak, amikor a legéberebbek), életkor az első menstruáció idején, valamint az első gyermekük születésekor betöltött életkoruk, amely 13 és 48 év között volt.
A kutatócsoport megállapította, hogy azoknál a nőknél, akik 28 évesnél idősebbek voltak, amikor először szültek, 43 százalékos volt az esélye annak, hogy később csak egy nemű gyermekük lesz, míg azoknál, akik 23 évesnél fiatalabbak voltak, amikor először anyává váltak, ez az arány 34 százalék volt.
Továbbiak a teljes cikkben