Az egészségügyi szolgáltatási járulékot önmaguk után fizetők is jogosulttá válhatnak bizonyos esetekben.
A társadalombiztosítási rendszer egyik kevéssé ismert, de fontos részlete került most a figyelem középpontjába: azok is jogosultak lehetnek bizonyos családtámogatási formákra, akik nem rendelkeznek klasszikus munkaviszonnyal, hanem egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnek. A témát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pontosította a napokban, válaszolva egy olvasói kérdésre, amely arra vonatkozott, hogy az említett járulékfizetési forma elégséges-e a családtámogatási jogosultsághoz – számol be róla az Infostart.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) az esetek döntő részében tudomása van az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megszűnéséről, és értesítést küld a járulékfizetési kötelezettségről. Ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor az adóhatóság nem értesül automatikusan a biztosítotti vagy más jogviszony megszűnéséről, ekkor be kell jelentkezni a NAV-hoz a járulékfizetés hatálya alá.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 2025. január 1-től havonta 11 800 forint, amit a tárgyhót követő hónap 12. napjáig kell megfizetni. A járulékfizetést a kötelezett hozzájárulásával és a NAV jóváhagyásával más is teljesítheti. Aki a méltányolható jövedelmi, vagyoni és szociális körülményei miatt a nem tudja megfizetni a járulékot, fizetési kedvezményt kérhet a NAV-tól: részletfizetést, fizetési halasztást vagy mérséklést. Mentesülhet a járulékfizetés alól, aki a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján szociálisan rászorultnak minősül.
A társadalombiztosítási jogviszony és az egészségbiztosítási jogviszony - bár sokan azt hiszik - nem ugyanazt jelenti. Akik a magyar társadalombiztosítás szerint biztosítottak, azok fő szabály szerint a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerezhetnek, ezért lehetőségük van a természetbeni ellátásokon túl a pénzbeli ellátások igénybevételére is (például táppénz, csed). Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők csupán egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkeznek, nem biztosítottak, azaz nincsenek társadalombiztosítási jogviszonyban.
A családtámogatásokhoz jelenleg megfelelő időtartamú társadalombiztosítási jogviszony igazolása szükséges, amelyet csak biztosítottaknak állítanak ki. Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők tehát nem tudják teljesíteni a társadalombiztosítási jogviszony igazolásával kapcsolatos feltételt, így a támogatásokat nem tudják igényelni. Ráadásul a támogatások igénybevételéhez – falusi CSOK, CSOK Plusz, Babaváró hitel, Vidéki Otthonfelújítási Program, munkáshitel – az igényléskor is biztosítotti jogviszonnyal kell rendelkezni, nem elég a múltban szerzett jogviszony.
A teljes információ a cikkben.