Abban az esetben nyílik jogosultság, ha valaki rendelkezik olyan öngondoskodási szerződéssel, amellyel megtakarítási célokra gyűjt pénzt.
A legfrissebb béradatok alapján egy magyar dolgozó évente átlagosan 1 millió forint személyi jövedelemadót fizet be a költségvetésbe. Jó hír, hogy ez a pénz nem veszett el örökre: bizonyos öngondoskodási formák segítségével jelentős részét vissza lehet szerezni az államtól, írja a hvg.hu.
A legfrissebb béradatok alapján egy magyar dolgozó évente átlagosan 1 millió forint személyi jövedelemadót fizet be a költségvetésbe. Jó hír, hogy ez a pénz nem veszett el örökre: bizonyos öngondoskodási formák segítségével jelentős részét vissza lehet szerezni az államtól.
Magyarországon régóta működő gyakorlat, hogy egyes megtakarításokra állami támogatás (személyi jövedelemadó-visszatérítés) igényelhető. A támogatott megtakarítások között egészségügyi, kis- és nagy gyermekkel kapcsolatos, illetve nyugdíjcélú konstrukciókkal is találkozhatunk. Most bemutatjuk, mit kell tennünk azért, hogy még idén kihasználhassuk ezeket a lehetőségeket.
Mennyi SZJA-t fizetünk be fejenként?
A 2023. augusztusi bérstatisztikákból kiolvasható, hogy egy átlagos (havi nettó 370 ezer forint) keresetű magyar munkavállalót havonta kb. 83 ezer forint személyi jövedelemadó terhel. Ezt 12 hónapra átszámítva megkapjuk, hogy egy év alatt kereken 1 millió forintra tehető az a pénzösszeg, amelyet az állam szja formájában elvon az átlagkeresetből.
Milyen öngondoskodási formákat támogat az állam?
A befizetett személyi jövedelemadó visszatérítésére abban az esetben nyílik jogosultság, ha valaki rendelkezik olyan öngondoskodási szerződéssel, melynek keretében támogatott megtakarítási célokra gyűjt pénzt. A mostani szabályozás szerint az alábbi megtakarítások biztosítanak lehetőséget az szja-visszatérítésre:
egészségpénztár,
önkéntes nyugdíjpénztár,
nyugdíjbiztosítás,
nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ).
További részletek a hvg.hu-n.