Be kell érni azzal hogy az önként jelentkező háziorvosok hívják meg szűrésre a korcsoportba tartozókat.
Minden évben tízezer magyart sokkol az orvosa vastagbélrák-diagnózissal. Ennél a ténynél kétségbeejtőbb, hogy az Európai Unión belül Magyarországon a legmagasabb a vastag- és végbéldaganatok okozta halálozás, évente ötezer beteget veszítünk el, annak ellenére, hogy az említett kór akár százszázalékos hatékonysággal gyógyítható lenne, ha időben észrevennék. Magyarországon – bár ígéretek, és gyorsan elhalt próbálkozások ugyan történtek – nincsen országos végbélrákszűrési program. Pedig a betegségben elhunytak fele megmenthető lenne egy kiterjesztett szűrőprogrammal – nyilatkozta az mno-nak Lakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke, aki maga is keresztülment a szóban fogó betegségen.
Mint kifejtette, az egészségpolitika azt ígérte, hogy – két évtizedes lemaradást pótolva – 2017-től végre országos szűrőprogram indul a betegség visszaszorítása érdekében, ehelyett a hivatalos közlések már csak 2019-re datálják az átfogó, állami finanszírozású népegészségügyi szűrőprogramot. Ráadásul azt is csak feltételes módban teszik. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) honlapján ugyanis az olvasható, hogy „2019-től a vastagbélszűrés várhatóan állami finanszírozású rendszerben, az Egészségbiztosítási Alap terhére folytatódik tovább".
Addig viszont be kell érni azzal az országos szűrőprogramnak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető próbálkozással, hogy 2017 és 2019 között az önként jelentkező háziorvosok praxisához tartozó, szűrésre jogosult 50–70 éves nőket és férfiakat hívják meg vastagbélszűrésre.
A legegyszerűbb és legolcsóbb technika az úgynevezett székletteszt, amely a székletből kimutatható vérzés diagnosztizálásán alapul. Az ehhez a vizsgálathoz szükséges eszközt bárki körülbelül tízezer forint körüli összegért megvásárolhatja a patikákban. Az említett módszer azonban könnyen adhat téves diagnózist, ugyanis a székletben nemcsak a daganat, hanem egyéb betegségek miatt is lehet vér. További probléma, hogy a negatív teszteredmény nem zárja ki egyértelműen a rákos megbetegedés lehetőségét. A most két évvel kitolt projekt első lépésben egyébként ezt a módszert használná.
Lakos szerint ennél jóval megbízhatóbb módszer lenne a végbéltükrözés, csak azt – a vizsgálat kényelmetlenségéből adódóan – nehezebb elterjeszteni, ráadásul ha altatásban végzik, akár 70 ezer forintba is kerülhet egyetlen páciensnél.