Észérvek mentén kötünk kompromisszumokat, de nem hódolunk be és nem alkuszunk meg.
Független kamaraként csak így lehetünk megkerülhetetlen tényezők már a tárgyalási, előkészítő szakaszban, legyen szó bármilyen egészségügyet, az orvostársadalmat érintő döntésről – állítja a Magyar Orvosi Kamara új alelnöke. Dr. Losonczy János egy hétig gondolkodott, vállalja e a felkérést, végül igent mondott. Döntésében fontos szempont volt, hogy vidéki főorvosként, ismerve a rendszer minden betegségét, és a MOK megyei elnökeként olyan problémákra is rávilágíthat, ami Pesten fel sem merül - írta a Kelet-Magyarország.
– Hogy mi a legnagyobb gond? Az, hogy több mint 15 éve folyamatos, egyre kiszámíthatatlanabb módosításokat kell végrehajtani, ahelyett, hogy megszületett volna egy átfogó, koherens, és kormányzati ciklusokon átívelő reformprogram, s pontosan ütemezve megkezdődött volna annak a végrehajtása – hangzik a válasz.
A MOK álláspontja, hogy az új egészségügyi stratégiában meghatározott célok megvalósításának kiinduló feltétele a finanszírozás és ellátás szabályainak, feltételeinek, szervezeteinek stabilizálása, kiszámíthatósága. – Enélkül nem megy – jelenti ki Losonczy János, és hozzáteszi: a finanszírozás kiszámíthatósága mellett szükséges a differenciálás is, mert gondoskodni kell a nehéz helyzetben lévő perifériákról is.
– A társadalom alapvető érdeke – mondja a MOK álláspontjáról az alelnök –, hogy a szakma képviselőinek egyetértését tükröző törvény szabályozza és garantálja a szolidaritás elvű, biztonságos és minőségi betegellátás hosszú távú fennmaradását. Az új egészségügyi stratégia pedig nem hagyhatja figyelmen kívül az egészségbiztosítás intézményeinek működési, hatásköri, szervezeti stabilizálását és fejlesztését sem.
– Ez jelenti a minden állampolgárra kiterjedő egységes, nemzeti kockázatközösségen alapuló kötelező egészségbiztosítás alkotmányosan beágyazott intézményi és szervezeti hátterét – fogalmaz Losonczy János, – és meg kell határozni, hogy mi az az egészségügyi ellátási szint, ami állampolgári jogon jár.
Az alelnök úgy véli, a magyar egészségügyi ágazat átpolitizált, sajnálatos azonban, hogy néhányan úgy próbálnak politikai tőkét kovácsolni belőle, hogy a szakmát nem kérdezik meg, holott a tőkefelhalmozás akkor lehet tartós, ha szakmailag is rendben van.