Kórházi ágyak szűnhetnek meg, osztályokat vonnak össze, kórházakat zárhatnak be április 1-jéig.
Erről eddig nem sok minden került napvilágra, pedig a kórházi helyek újraelosztásáról az illetékes kórházi és egészségügyi vezetők már elkezdtek egyeztetni. Most a Blikk birtokába jutott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) módszertani útmutatója.
Ebben négy csoportra osztották az orvosi ellátásokat: városi (pl. általános belgyógyászat vagy traumatológia), megyei (általános szemészet), régiós (idegsebészet) és országos szintű (AIDS-ellátás) szakmákra. Itt a városi és a megyei szint az érdekes, mivel sok kis városi kórház is fenntart megyei szintre sorolt osztályokat. Ezeknek a megmaradása kétséges, mivel városi szinten „nem szükségesek" a dokumentum szerint. Ha bezárják ezeket, akkor a helyieknek a megyeszékhelyre kell utazniuk kezelésekre. Annyi könnyítést adna a dokumentum egy-egy járásnak, hogy egy másik megyéhez tartozzon ellátási szempontból, így az ott lakóknak kevesebbet kellene utazniuk.
Nemcsak osztályokat szüntethetnek meg, de a kórházi ágyakat is újraosztják lakosságarányosan. A Blikk az útmutatóban lévő adatokból kiszámolta, melyik megyében, melyik osztályon hány ággyal kell átszabni a kapacitást. A Bács-Kiskun megyei belgyógyászatokon például 119 ágyat kell megszüntetni, Budapesten és Pest megyében pedig 206 kardiológiai helyet számolnának fel, míg máshol több ágy lenne.
Bár az intézmények bezárása a dokumentumból közvetlenül nem olvasható ki, több jel is utal arra, hogy ez sem megúszható. Egy magas rangú kormányzati politikus például célzott rá egy korábbi háttérbeszélgetésen, hogy az egészségügy átalakítása sok sérelemmel és a kormány népszerűségvesztésével fog járni.
Kerestük a kormányzatot az útmutatóban megfogalmazott átalakításokkal kapcsolatosan, de az Emberi Erőforrások Minisztériuma az OEP-hez irányított.
– A dokumentum egy egyeztetési folyamathoz készült, de még nem jelent konkrét finanszírozási szabályt – írta a Blikknek az OEP, hangsúlyozva, hogy a konkrét döntést követően lehet megalkotni a vonatozó jogszabályokat.
Ha városi kórházakban valóban leépítik egyik-másik osztályt, úgy tucatnyi kezelésért kell majd a megyei vagy a fővárosi intézményekbe utazniuk a betegeknek. A dokumentum szerint így olyan osztályok „nem szükségesek" a kisebb kórházakban, mint az általános kardiológia, általános szemészet, általános fül-orr-gégészet, általános bőr- és nemibeteg-ellátás, ortopédia, urológia, tüdőgyógyászat, pszichiátria, reumatológia vagy onkológia.