Erősen fontolgatja a WADA, hogy a növekedési hormon pozitivitásának döntési határát lejjebb vigye.
Idén 20 doppingesetet könyvelhet el a magyar sport. Az ügyek többsége még folyamatban van, de figyelmeztető jel, hogy az esetek jelentős részét nem lehet az étrend-kiegészítőknek tulajdonítani, hanem szándékos és tudatos volt a tiltott szerek használata - fejtette ki Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője az Inforádiónak.
A tiltólistán vannak a kábítószerek, a stimulánsok, az étrend-kiegészítőkből származó pörgetőszerek, amelyekkel előfordulhat, hogy nem is szándékosan, csak gondatlanul követi el valaki a doppingvétséget, de az idei esetek nem ez mutatják. "Van köztük szintetikus tesztoszteron, van növekedési hormon, kétféle EPO, anabolikus androgén szteroidok tömegével, ez mind azt mutatja hogy ezek nagyágyúk, szándékosságot és előre megfontoltságot feltételeznek, ami ugyancsak elgondolkodtató, és megijeszti az embert" – mondta a Magyar Antidopping Csoport vezetője.
A szervezetből 8-10 óra alatt kiürülő növekedési hormon használói egy ideig meg tudják úszni Tiszeker Ágnes szerint, de úgy látja, erre sincs garancia, mert a magyar ellenőröknek is volt már több atípusos és pozitív mintájuk.
"Ha megerősödik az ellenőrzésben a növekedésihormon-szintek gyűjtése, tárolása és összehasonlítása, az komoly előrelépést jelenthet" – mondta a MACS vezetője, és jelezte, erősen fontolgatja a WADA, hogy a növekedési hormon pozitivitásának döntési határát lejjebb vigye. A jelenleg rendszer szerinte túlbiztosított, a normál értékek hat-nyolcszorosa számít csak pozitív mintának, minden, ami ez alatt van, csak atípusos, de jogilag nem tekinthető doppingvétségnek.