Empátia, diszkréció, humánum - többek között ezt tapasztalta a magyar szakember a kinti kórházban.
Dr. Farkas Eszter szülész-nőgyógyász szakorvos, gyermeknőgyógyász-szakorvosjelölt, a Menstrupédia című gyerekeknek szóló edukációs képregény fordítója és magyarországi terjesztője, ciklusshow-oktató, négy hetet töltött szakmai gyakorlaton egy kanadai centrumkórház gyereknőgyógyászati osztályán. A wmn.hu-n osztja meg milyen jógyakorlatokkal találkozott tanulmányútján.
...
Dr. Farkas Eszter úgy látta, hogy ott a gyakorlatban a kapcsolódó, empatikus megközelítés lehetővé tette azt, hogy a nőgyógyász saját hatáskörben mentális segítséget is nyújtson a gyerekek számára, akik így kevésbé maradnak egyedül a problémáikkal.
A kórházban külön várandós-ambulancia működik tinédzsereknek, ahol a gyerekekkel kialakított bizalmi és partnerségre épülő kapcsolódáson túl a szociális helyzet monitorozására is nagyon odafigyelnek.
„Már a találkozás legelején egy szociális kérdőívet vesznek fel a serdülőkkel, és amikor bejönnek, elmondják a szülőnek, hogy fel fognak tenni néhány kérdést, ami után van egy rész, aminél megkérik majd, hogy menjen ki egy időre. Aztán a serdülőnek is elmondják, hogy bizonyos kérdésekről csak ketten beszélnek majd, és azt is jelzik a számára, hogy ezek bizalmas információk, nem fognak belekerülni az egészségügyi feljegyzésbe, amihez más is hozzá tud férni, csak a saját rendszerükben marad benne, a törvény pedig tiltja, hogy ezt bárki másnak elmondják” – részletezi a szülész-nőgyógyász, és kifejti, hogy ezek a kérdések arra irányulnak, milyen körülmények veszik körül a várandós tinédzsert. Például kivel lakik otthon, biztonságban érzi-e magát, milyen a légkör, van-e barátja, volt-e már szexuális kapcsolata korábban, próbált-e már drogokat, be szokta-e kötni magát az autóban, mit csinál az iskolán kívül, milyenek az osztálytársai…
További részletek a cikkben.