• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Imádkoztak, hogy ne az ő műszakja alatt szüljenek

Lapszemle Forrás: nol.hu

A drogfüggő terhes nők és az ellátásukra hivatott egészségügy között vállal közvetítést a Józan Babák Klub.

Mint a civil szervezet konferenciáján kiderült: az egészségügynek se protokollja, se szakintézménye a droghasználó várandós anyák ellátására, így jobbára „csak" szabadulni próbálnak a problémától – olvasható a nol.hu portálján.

Első volt a speed, aztán jött a heroin, a zene, a kristály. Négy hónapos terhesen botorkáltam be a Józan Babákhoz. Csak annyit tudtam, hogy abba akarom hagyni, de senki nem tudott segíteni – idézi saját történetét egy szomorú szemű fiatal lány, Petra abban a filmben, amelyet Tóth Bálint, az Északi Támpont alkotóműhellyel forgatott a Józan Babák Klub klienseiről. Ezt az alkotást most le is vetítették a különös szakmai konferencia közönségének.

A 22 éves Petra hat éven keresztül volt drogfüggő, Németországban prostituáltként dolgozott. Kendőzetlenül, nyíltan beszél: „Az első olyan gondolatom, hogy le kell állnom, pontosan a szülinapomon, májusban volt. Akkor voltam 4 hónapos terhes, megmozdult a pocakomban a baba. Akkor kezdtem el keresgélni, hogy kell valaki, aki segít. Hiába fordultam orvoshoz. Ugyan meghallgattak, beutaltak ide-oda, de végül mindig a kapun kívül találtam magam, s legfeljebb azt a tanácsot kaptam, menjek abortuszra. Volt, hogy bevittek a toxikológiára, ám ott is hiába mondogattam: terhes vagyok, le akarok jönni a szerről, segítsenek! Kivizsgálásokra küldtek házon belül, végül egy-két nap után hazaküldtek – mesélte Petra, aki elmondta azt is, az interneten talált rá a Józan Babák Klubra, akik segítettek rajta.

Petra már két éve tiszta. Volt egy mélypontja: amikor szülés után négy napra elvitték mellőle a babát egy másik városba megvizsgálni. Ez alatt semmilyen híre nem volt róla. Azt vették el, akiért lemondott a szerről, és akkor azt hitte, ezt drog nélkül nem bírja. Aztán átlendült a holtponton, visszakapta egészséges babáját. Most tervei is vannak, szociális segítőnek tanul.

Amint elhangzik, hogy valaki droghasználóként gyermeket vár, mindenki azt mondja, hogy jajúristen, mi lesz ebből. Menjen abortuszra. Úgysem alkalmas a gyereknevelésre. Pedig általában a várandós pont nem ezt szeretné hallani – magyarázta Oberth József, a Józan Babák Klub munkatársa. A szervezet tíz éve foglalkozik drogfogyasztó terhes nőkkel, ez alatt kétszáznál is több intravénás vagy dizájnerdrogot fogyasztó kliensük volt. Oberth szerint az évente 40-50 hozzájuk forduló nő általában pontosan felismeri kritikus helyzetét, más drogfogyasztó emberekhez képest erősen motiváltak adagjuk csökkentésében, illetve a leszokásban. A náluk tapasztalt együttműködés semmilyen más szenvedélybeteg-csoportra nem jellemző.