• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Influenza oltás: patikusok új szerepben?

Lapszemle Forrás: Medical Online

Az újfajta influenza oltást már nem az orvosok, hanem a patikusok adják be.

Bár elsősorban a vérzékenyek influenza elleni védelmét szolgálja a francia Pasteur Intézet által kifejlesztett új intradermális vakcina, meglehet, az alig másfél milliméteres mikrotűvel felszerelt oltást már nem az orvosok, hanem a patikusok adják majd be. Nem csak a hemofiliásoknak, hiszen az oltóanyag bárkinek beadható - írja a Medical Online.

Az izom helyett bőrbe adható vakcina kifejlesztése a francia Pasteur Intézet nevéhez fűződik. Az oltóanyagot 2010-ben törzskönyvezte az Európai Unió londoni központi gyógyszerészeti hatósága, s alig másfél év múltán már nálunk is kapható. Az intradermális oltóanyag alig 1,5 mm hosszú mikrotűt használ, amely nem szúrja át a bőrt, annak csak felületi rétegébe hatol be, oda, ahol egyébként a legtöbb immunsejt található. A vakcina azért alkalmas vérzékeny betegek influenza elleni védelmére, mivel olyan felületi réteget érint, ahol nincsenek idegek vagy erek, így kizárt ezek véletlenszerű megszúrása. Idén Magyarországon 2000 hemofiliás juthat ingyen ehhez az oltóanyaghoz.

A patikusok megfelelő továbbképzés elvégzése után vállalkozhatnának a feladat elvégzésére, s a tisztiorvosi szolgálat ellenőrzésével a megfelelő tárgyi feltételeket is biztosítani kell. Az oltások gyógyszertári beadását konkrét helyi engedélyhez kötnék, amelynek kiadása a Magyar Gyógyszerészi Kamara feladata lenne.

Bár a gyógyszerészek oltó szerepe újdonságnak számítana, a hazai gyakorlatban egyáltalán nem ritka, hogy a betegek maguk végzik az injekciós terápiát. Ilyen például, amikor balesetek utáni hosszabb fekvésnél a véralvadásgátlót kell otthon akár hetekig alkalmazni, több ezer cukorbeteg adja be magának az inzulint, de az allergiások is használnak adott esetben adrenalin peneket. A mikrotűt ráadásul úgy fejlesztették ki, hogy abban van egy beépített biztonsági rendszer, amely megakadályozza a tű által okozott véletlenszerű sérüléseket, egyaránt védve az oltás beadóját és a beoltandó személyt.

A kezdeményezés körül bábáskodó szakemberek szerint a mikrotűs vakcina patikai beadása jelentősen növelné az ingyenes oltóanyagra nem jogosultak átoltottságát, amely jelenleg alig 1,5-2 százalék. Sokakat ugyanis az tart vissza az influenza elleni ily módon történő védekezéstől, hogy nincs elég idejük, s talán türelmük arra, hogy a receptiratás és a vakcina patikai megvásárlása után mégegyszer felkeressék a háziorvosukat is, beadatni maguknak az oltást. Portugáliában például az influenza elleni oltások 42 százalékát már a patikákban adják be.

Ahhoz persze, hogy az ötletből végrehajható program legyen, jogszabály módosításra van szükség. Úgy tűnik, hogy a szakhatóságok – ÁNTSZ, GYEMSZI-OGYI, illetve az alapellátási intézet – nem ellenzi a kezdeményezést.