Sem a klinikai vizsgálatok eredményeit, sem a célzott daganattípusokat, sem a hatékonyságot, sem pedig az adagolás információit nem hozták nyilvánosságra.
Azt állítja az orosz egészségügyi tárca, hogy gyakorlati alkalmazásra kész a rák gyógyszere, amit mRNS vakcina formájában, ingyenesen vehetnek igénybe a páciensek, már a jövő év elejétől. A tudóstársadalom szkeptikusan fogadta a hírt - írta az üzletem.hu.
A kormányzati kommunikációhoz szorosan kötődő forrás azt írja, hogy a minisztérium Radiológiai Orvosi Kutatóközpontjának főigazgatója, Andrej Kaprin, először a Radio Rosszija műsorában számolt be a vakcina fejlesztéséről. Állításuk szerint minden páciens személyre szabott mRNS vakcinát kap majd, ami az immunrendszert segíti abban, hogy felismerje és elpusztítsa a daganatos sejteket.
A vakcinával kapcsolatban ugyanakkor sok részlet nem ismert – figyelmeztet az Interesting Engineering, hangsúlyozva: sem a klinikai vizsgálatok eredményeit, sem a célzott daganattípusokat, sem a hatékonyságot, sem pedig az adagolás információit nem hozták nyilvánosságra. Még a vakcina hivatalos nevét sem közölték. Ami azért elég sok kétséget hagy. Februárban Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyan kijelentette, hogy az ország „már nagyon közel jár az úgynevezett rákvakcinák és az új generációs immunmodulátorok megalkotásához”, a nemzetközi tudósközösség eléggé szkeptikus a kérdésben. Kingston Mills immunológus például a Newsweeknek azt mondta, hogy a klinikai vizsgálatok megbízható eredményei nélkül korai lenne sikerként értékelni a bejelentést.
Bár valószínűtlen, hogy az oroszoknál ilyen rövid idő alatt személyre szabható rákgyógyszer született – és a titkolózás nem segít hitelesebbé tenni a vakcina létezéséről szóló híreket –, fontos megjegyezni, hogy sok ország dolgozik rák elleni vakcinán, a Nobel-díjas magyar biokémikus, Karikó Katalin nevéhez fűződő mRNS technológia segítségével. És a daganatos megbetegedéseket gyógyító oltások megalkotása tudományosan tényleg valószínű, pláne a mesterséges intelligencia és a neurális számítógépes hálózatok elterjedése óta, hiszen ezek a technológiák jelentősen gyorsítják a kutatásokat, sőt, mint kiderült, magát a vakcinatervezést is.
További részletek a teljes cikkben