A mostani kutatásból kiderült, hogy a hallás a párzás alapvető feltétele, így újabb lehetőség nyílhat a szúnyogpopuláció méretének csökkentésére.
A Kaliforniai Egyetem egy friss kutatásában a szúnyogok párzási szokásait vizsgálták. Azt eddig is tudták, hogy az egyiptomi csípőszúnyogok (Aedes aegypti) hímjei nagyban a hallásukra hagyatkoznak a párosodáskor, de a mostani kutatásból kiderült, hogy a hallás a párzás alapvető feltétele. A kutatók kiiktatták a trpVa nevű fehérjét, ami a hallóidegek aktiválásához szükséges, és megvizsgálták, hogy hogyan reagálnak erre az állatok - írta a qubit.hu.
A tanulmányban gyakorlati javaslatot is tesznek a felfedzés hasznosítására: a kutatók által javasolt módszer lényege nem a hímek megsüketítése, hanem éppen a hallásuk felerősítése. Ha ezt a beavatkozást steril hímeken végeznék el, és olyan területeken engednék szabadon őket, ahol gyérítésre van szükség, jelentősen vissza lehetne szorítani a szúnyogpopuláció méretét, ezzel pedig az általuk terjesztett betegségek terjedését is lassítani lehetne.
A szúnyogok számítanak a leghalálosabb állatoknak a világon, egyebek mellett ezek a rovarok terjesztik a maláriát, a dengue-lázat, a nyugat-nílusi és a sárgalázat is – miközben a tápláléklánc nélkülözhetetlen részének számítanak, és a beporzásban is fontos szerepet játszanak.
A felfedezésnek gyakorlati haszna is lehet: az Aedes aegypti által terjesztett betegségek évente körülbelül 400 millió embert fertőznek meg, ezért minden olyan módszer, amivel vissza lehet szorítani a fertőzött területeken a számukat, epidemiológiai szempontból is fontos lehet.