Minden munkáltatónak jól át kell gondolnia azt, hogy mely munkaköröknél alkalmazható valójában az egyszerűsítés.
Megjelent a 49/2024. (IX. 26.) AM rendelet a munkára való alkalmassági vizsgálat kötelező elrendeléséről. A rendelet eredményeként változtak a munkáltatói kötelezettségek, a munkaköri alkalmassági vizsgálat vonatkozásában. A változások értelmében, azokban a munkakörökben, ahol sem fizikai, sem pszichés terhelés nem éri a munkavállalót megszűnt a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálat, írja a nak.hu.
Az Agrárminisztériumon kívül a Belügyminisztérium, a Miniszterelnökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium is adott ki ide vonatkozó rendeletet, amelyekben viszont közös pont az alábbi lista, amely meghatározza, hogy milyen körülmények esetén kell mindenképpen munkaköri alkalmassági vizsgálatban részesíteni a munkavállalót.
A változások biztosítanak ugyan némi egyszerűsítést, de minden munkáltatónak jól át kell gondolnia azt, hogy mely munkaköröknél alkalmazható valójában az egyszerűsítés. Érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a kötelező eseteken túlmenően továbbra is érdemes hangsúlyt fektetni a munkaköri alkalmasság orvosi felmérésére, ugyanis az esetleges egészségkárosodásra hivatkozó munkavállalók esetében fontos, hogy a munkáltató igazolással tudja bizonyítani, hogy az üzemorvos megfelelőnek találta a dolgozót, és nincs nyoma egészségügyi károsodásnak a munkahelyen.
Járványügyi érdekből kiemelt munkakör
Egészségügyi intézményekben az újszülöttek, koraszülöttek, csecsemő- és gyermekbetegek ellátásával kapcsolatos valamennyi munkakör; óvodákban, bölcsődei ellátást biztosító intézményekben, szolgáltatásokban, csecsemő- és gyermekotthonokban a csecsemők, illetve a gyermekek ellátásával kapcsolatos valamennyi munkakör.
Közfogyasztásra szánt élelmiszer (beleértve az ételt, italt) előállításával, valamint forgalmazásával (kivéve a csomagolt élelmiszerek és a nyers zöldség-gyümölcsfélék szállítását, tárolását) foglalkozó, továbbá ilyen munkahelyeken tisztítást, takarítást végző személy.
Tüdőfibrózist okozó poroknak vagy azbeszt ártalomnak kitett munkakörök
Az építőiparban, mezőgazdaságban vagy bármely egyéb területen lehetnek ilyen munkahelyek.
Biológiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök
Egészségügyi és szociális ellátásban végzett munkák, beleértve az elkülönítő, valamint a kórbonctani részlegeket; klinikai, állatorvosi diagnosztikai laboratóriumokban végzett munkák; szennyvíztisztító berendezésekben, járható szelvényű szennyvízelvezető művekben végzett munkák; hulladék megsemmisítő, ártalmatlanító létesítményekben végzett munkák.
Éjszakai műszakban végzett munka
Ide számít a 22:00 és 6:00 között teljesített munkavégzés.
Ezeken kívül kötelező lehet az munkaalkalmassági orvosi vizsgálat:
A zajos munkahelyeken, ahol a zaj a felső beavatkozási határértéket meghaladja.
Vibrációval járó munkahelyeken (helyileg ható és/vagy egész test) prevenciós határértéket meghaladó esetben.
Ahol kézi tehermozgatást végeznek 10 kg felett.
További részletek az agrárkamara cikkében.