Az Európai Unió előrejelzései szerint 2020-ra egymillió orvos hiányzik majd az európai ellátórendszerből.
A tavalyi év első fél évében 324 orvosnak állítottak ki külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági bizonyítványt, ebből 78 fogorvos, tizenkilenc pedig gyógyszerész volt. Bár az elmúlt években felére csökkent a külföldre távozó magyar orvosok száma, az orvoshiány továbbra is európai szintű probléma, Németországban például tízezer szakember hiányzik az ellátórendszerből, írja a Figyelő.
A Magyarországon dolgozó orvosok számáról a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölt adatokat, amelynek alapján szó sincs arról, hogy Magyarországon orvoshiány lenne. Sőt, az MSZP–SZDSZ-kormányzáshoz, a Gyurcsány-korszakhoz képest sokkal több orvos dolgozik az országban és a tízezer lakosra jutó orvosszám is nőtt. Az adatokból kiolvasható, utoljára 2014-ben közelítette meg ezt az adatot az orvostársadalom.
A statisztikák azt mutatják, hogy egy évtized alatt huszonkét százalékkal bővült a dolgozó orvosok száma. Miközben azonban az összlétszám emelkedett, a háziorvosok száma csökkent.
Ez azért érdekes adatsor, mert a háziorvosok praxisellátmányát a kormányzat az előző ciklusban drasztikusan megemelte: az elmúlt években összességében havi 520 ezer forinttal nőtt az alapellátó orvosok támogatása. 2010 óta ez az összeg 70 százalékkal emelkedett.
A Magyarországon végzett összes orvos – szintén KSH-adatok alapján – 65 320 volt tavaly, nekik kicsivel több mint felük végez itthon munkát. Igaz, arra nem tér ki a statisztika, hogy ennek mekkora része tehető a magán- és mekkora az állami szektorba.
Az orvoshiány azonban általános európai probléma, amely Kelet-Közép-Európát még súlyosabban érinti. Az Európai Unió előrejelzései szerint 2020-ra egymillió orvos hiányzik majd az európai ellátórendszerből. Éppen ez év július végén látott napvilágot a hír, hogy csaknem tízezren hiányoznak a német ellátórendszerből.