• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Januárban érkezhet egy 110 milliárd forintos segítség a kórházaknak

Lapszemle MA 06:09 Forrás: portfolio.hu
Januárban érkezhet egy 110 milliárd forintos segítség a kórházaknak

"Minden egyéb dologi költségvetésre fordítható keretösszeg folyamatosan csökken. Tulajdonképpen ez vezet az adósságállomány folyamatos növekedéséhez".

Kritikus szinten van a magyar közfinanszírozott kórházak eladósodottsága, ez a helyzet pedig már súlyos gazdálkodási nehézséget jelent - jelentette ki a Portfolio-nak adott interjújában Velkey György. A Magyar Kórházszövetség elnökével értékelték a 2024-es évet, és szokás szerint kitekintettek a jövő esztendőre is. A kórházigazgató arról is beszélt, hogy elhangzottak olyan ígéretek, hogy jövő januárban érkezik 110 milliárd forint forrás az intézményekhez adósságrendezés céljából. A szakember arra is rámutatott, hogy a kórházi menedzsment mozgástere - több hatás eredőjeként - folyamatosan szűkül.

A legfrissebb adatok szerint a kórházak lejárt tartozásállománya valahol 130 milliárd forint forint körül lehet, mindezt úgy, hogy év közben több konszolidáció is volt. Tervben van egy újabb kormányzati forrásnyújtás még az idén, de jól láthatóan ez sem lesz elég arra, hogy nullázza az intézmények adósságát. Hogyan értékelné a legutóbbi folyamatokat e tekintetben?

Érdemes abból kiindulni, hogy az intézmények adósságszintje hol áll a kórházak költségvetéséhez képest. Mostanra ez az arány a 10%-ot is meghaladta, az év közben volt 15% körül is bizonyos intézményeknél, ami már nagyon kritikus eladósodottság. A legutóbbi csomag sem tudta teljesen rendezni a szeptemberi 60 napon túl lejárt adósságállományt. Jelenleg is nagyon magas az eladósodottság.

Mit okoz a gyakorlatban az ilyen mértékű eladósodottság?

Ez súlyos gazdálkodási nehézséget jelent. Nem véletlen, hogy a helyzet komolyságát a kormány is észlelte és idén háromszor is konszolidációban részesítette a közfinanszírozott kórházakat. A plusz forrásjuttatások ellenére súlyos adósságállomány mellett dolgoztak a kórházak, melynek következtében a beszállítókkal folyamatos egyeztetésre kényszerültünk. Ezeknek a cégeknek, amelyek között vannak magyar tulajdonú kkv-k is, ugyanis a létét meghatározzák ezek a tartozások, tulajdonképpen hitelezik a kórházakat. A beszállítók között nagyon fontos a gyógyszerekre, gyógyeszközökre koncentrálnunk, mostanra egyre több beszállító szigorú feltételek mellett szállít, például akkor, ha az intézményvezetés a lejárt számlákat kiegyenlíti. Ez is megnehezíti a mindennapos működést.

Ha jól értem tehát, akkor januárban sem indulnak nulla tartozással az intézmények, ami rossz hír a beszállítók számára is.

Így van, de ígéret van arra, hogy jövő januárban érkezik egy 110 milliárd forintos segítség. És azt sem szabad elfelejteni, hogy körülbelül 150 milliárd forintot tervez betenni a rendszerbe havi bontásban a kormány. Ez egyfajta átmeneti finanszírozás az adóssághalmozódás lassítása érdekében.

Továbbiak a teljes interjúban