Ellentmondó jogszabály tervezet: megy vagy marad a kórházi menedzsment?
Várhatóan mégsem novemberben, hanem csak januárban kerülnek állami működtetésbe a fővárosi intézmények. Az egészségügyi államtitkárság szerette volna, ha az átadás-átvétel még az ősszel megtörténik, de ennyi idő alatt nem lehetne lebonyolítani a folyamat adminisztratív részét, így a fővárosi kórházak és szakrendelők a megyei intézményekkel egy időben, azaz 2012. január elsején kerülnek állami tulajdonba - ez szerepel a Magyar Nemzet birtokába került jogszabálytervezetben is.
A dokumentumból számos részlet kiderül. Az egyik például az, hogy megszűnne a munkaviszonyuk az államhoz kerülő kórházak és szakrendelők főigazgatóinak, valamint gazdasági vezetőinek. Meglepő, hogy ugyanennek a javaslatnak a részletes indoklásában éppen ennek az ellenkezője olvasható. Ott az áll, hogy "az átvételre kerülő egészségügyi szolgáltató főigazgatójának és gazdasági vezetőjének a foglalkoztatására irányuló jogviszonyát a tulajdonjog és fenntartói jog átszállása nem érinti".
A lapnak név nélkül nyilatkozó, a folyamatot egyébként jól ismerő személyek azt mondták: a részletes indoklásnál valószínűleg elírás történt. Tehát úgy tűnik, hogy a vezetői posztokra hamarosan pályázatot írnak ki. Egyes főigazgatókat különösen furcsán érinthet ez a döntés. Őket ugyanis csak néhány hónapja, határozott időre nevezték ki vagy erősítettek meg posztjukon.
Az államhoz kerülő intézményekben egyébként a tulajdonosi felügyelőtanácsok is megszűnnek. Ugyanez a sors vár a korábban sokat kritizált regionális egészségügyi tanácsokra is. A többiek állása azonban egyelőre biztos, a javaslat szerint ugyanis a tulajdonjog és fenntartói jog átszállása nem érinti az egészségügyi szolgáltató által foglalkoztatott, illetve egyéb jogviszony keretében közreműködő egészségügyi dolgozó jogviszonyát. Legfeljebb azokat érhet meglepetés, akik olyan intézményben dolgoznak, amelynek funkciót kell váltania, s aktív kórházból például szociális vagy rehabilitációs intézménnyé kell alakulnia.