Ha a Ház szabad utat ad a törvénynek, januártól a kormány tiltólistára veheti majd az új pszichoaktív szereket.
Erről tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi). A tárca közölte, a dizájnerdrogok, vagyis a tiltólistán nem szereplő, így egyelőre még szabadon árusítható kábító hatású készítmények visszaszorítását célzó - elsőként a Magyar Nemzetben beharangozott - tervezetüket novemberben nyújtották be a parlamentnek, és hétfőn szavazott róla a Ház.
Az úgynevezett egészségügyi salátatörvény nemcsak új droglistát hoz létre, hanem megteremti a lehetőséget az eddigi normák alapján el nem számoltatható kábítószer-készítők és -terjesztők büntetőjogi felelősségre vonására.
A dizájnerdrogokról szóló indítvány szövege megtalálható az Országgyűlés honlapján. Ebből kiderül, hogy a norma hatálybalépése esetén a kormány feladata lesz a drogpiacon feltűnő új szereket, illetve szercsoportokat rendeleti úton betiltani. Azért nem elég csak a pontosan meghatározott anyagokat listára venni, mert a készítők rendszerint úgy játsszák ki a hatályos kábítószer-szabályozást, hogy a már betiltott vegyületek képletét megváltoztatják, ezzel „legalizálják" a pszichoaktív szereiket.
A közbeszédben csak C-listaként ismertté vált jegyzékbe azokat az uniós vagy hazai szakhatóságok által megjelölt, korábban ismeretlen bódító anyagokat vennék fel, amelyeket gyógyászati célra nem használnak, fogyasztásuk pedig egészségügyi kockázattal járhat.
Arról, hogy a kérdéses szer valóban ártalmas-e, egy év alatt kell meggyőződnie a hazai vagy az európai uniós szakértőknek. Amennyiben kiderül, hogy a C-listás anyag ártalmatlan, feloldják a tiltását, míg ha kártékonynak bizonyul, átkerül a kábítószerlistára. A kormány munkáját egyébként egy erre kijelölt szakértői szerv segítené az újabb rendeletek megalkotásában.
Módosítják, illetve kiegészítik a büntető törvénykönyvet is a javaslat szerint. A salátatörvény új szakasszal egészítené ki a kódexet, amely alapján a dizájnerdrogot előállítókkal, forgalmazókkal szemben lehetne fellépni. Ismert ugyanis, hogy jelenleg csak akkor járhat el a rendőrség a kábítószernek nem minősülő, de bódító anyagok árusítói ellen, ha azok fiatalkorúakat segítenek hozzá a szerek élvezetéhez.