• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Járvány csak akkor, ha ők mondják

Lapszemle Forrás: vasarnapihirek.hu

A korábbi tiszti főorvos szerint a járványügyi laborok szétverése bűn, és újabb járványokhoz vezethet.

Magyarország járványügyi helyzete stabil, a lakosság a Makón észlelt kanyarómegbetegedések miatt nincs veszélyben" – mondta Oroszi Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgató-főorvosa a hét közepén, s hozzátette, a Szegedi Tudományegyetemen nem alakult ki járvány, a makói kórházban pedig kontroll alatt tartják a megbetegedéseket. Itthon eddig a Romániához közeli Makón és Szegeden ütötte fel a fejét a betegség, összesen 29 kanyaróst ápolnak – olvasható a vasarnapihirek.hu portálján.

Makón a kórház dolgozói kapták el, Szegeden pedig eddig két embernél mutatták ki, egyiküket Makóról hozták át, másikuk pedig Szegedi Tudományegyetem egyik egészségügyi dolgozója. Több környékbeli kórházban látogatási tilalmat rendeltek el. Az Országos Tiszti Főorvosi Hivatal (OTH) utasítása szerint ellenőrizni kell a Romániával határos megyékben az egészségügyi dolgozók a kanyarófertőzés ellen is védettséget biztosító oltásának dokumentációját, akik nem kaptak második oltást, azoknál ezt pótolni kell.

A mostani helyzetben aggasztó, hogy a magyarországi fertőzöttek közül heten úgy lettek kanyarósak, hogy korábban már megkapták a kettős oltást, tehát elvileg védettek voltak. A makói kórházat járványügyi megfigyelés alá helyezték.

A fertőzés Romániából indult. Egyik oka, hogy ott nagyon megerősödtek az áltudományok hívei és az oltásellenes csoportok, ezért egyre több szülő tagadja meg a kötelező védőoltásokat. A legutóbbi romániai áldozat még 2 éves sem volt, a szövődményekbe halt bele a nagyváradi kórházban. Úgy tűnik, Európa is kezdhet félni: a belga egészségügyi hatóságok állítják, hogy egy Romániából visszatért férfitől származik a fertőzés, amely már több mint hetven megbetegedést okozott Belgiumban.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ a romániai háromezer megbetegedésen kívül további négyezer kanyarós esetről tud Európában.

Falus Ferenc egykori tiszti főorvos szerint növeli a járványveszélyt a tisztiorvosi szolgálat szétverése, amit Lázár János tavaly „átszervezésként" aposztrofált. E szerint az Országos Epidemiológiai Központnak március 31-ig kell beolvadnia az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz tartozó új intézménybe, így az irányítás átkerül az Emberi Erőforrások Minisztériumába.

Nem az a baj, hogy ezentúl népegészségügyi főosztályvezetőnek hívják a megyei tiszti főorvost, hanem az, hogy megváltozott a szolgálati út. Annak idején, ha éjjel 11-kor valaki felhívott, hogy egy településen gyanús megbetegedést észleltek, reggelre minden ott volt, amire szükség volt a járvány megfékezéséhez – mondja Falus Ferenc.

Most ez hivatalosan úgy nézne ki, hogy a főosztályvezető ír egy levelet a minisztériumba, ahonnan utasítják a kormányhivatalt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket. Szerencse, hogy ezt nem mindig tartják be. Amíg az ÁNTSZ és annak a hálózata egységes volt, addig a járványügyi biztonság, a tömeges megbetegedések megelőzése, a járványok kezelése nagyobb eséllyel működött, mint a jelenlegi rendszerben fog – teszi hozzá Falus.

A szakember szerint a legnagyobb bűn a rendszer lelkének, az epidemiológiai laborok önállóságának megszüntetése volt. A laboratóriumok az átszervezéssel az Állami Egészségügyi Ellátó Központ alá kerültek (ÁEEK), a járványügyi szakemberek pedig a minisztérium fennhatósága alá. Az Országos Epidemiológiai Központ függetlensége több szempontból is fontos volna – mondta az egykori tiszti főorvos.

Falus Ferenc aggályosnak tartja, hogy ezentúl a minisztérium mondhatja meg, engedélyezi-e, és ha igen, milyen mennyiségben az adatgyűjtést egy-egy járványról. Ha nincs elég adatunk a betegségek lefutásáról, a szövődményekről, akkor későn fogok észlelni egy eseményt, és egy-egy járvány sokkal súlyosabb lesz, mint kéne. Végül pedig járvány is csak akkor lesz, ha ők akarják – tette hozzá Falus Ferenc.

Legolvasottabb cikkeink