A következő 2-3 évben nem kell számítani sem intenzív influenzavírus-járványra, sem pedig egyéb légzőszervi vírusfertőzésekre.
Tízszer annyi a skarlátos gyerek, mint máskor, sok a köhögős-tüsszögős beteg, néhány iskolában összevont osztályokban tanítanak, annyi a hiányzó. Tényleg a járványok korát éljük? Rusvai Miklós virológust kérdezte a Metropol.
...
Áprilisig lecsengtek a légúti fertőzések, most a skarlát tarol
Az egész országban egyre több a skarlátos beteg, elsősorban a közösségbe járó gyermekek között. A járvány főként a bölcsődéseket, óvodásokat, kisiskolásokat érinti. Tünetei között megjelenik az arcpír, a magas láz, a levertség, a piros torok és szájpadlás, illetve az úgynevezett „málnanyelv”. Cegléden az egyik bölcsődében már két-három hete tart a járvány.
...
Dr. Rusvai Miklós szerint a skarlát sohasem tűnt el hazánkból, csak az utóbbi években kevesebb megbetegedést okozott. Ez a betegség hosszú ideig, évekig ritka volt Magyarországon, körülbelül heti 15-20 eset volt országszerte, de teljesen soha nem tűnt el. Ez a viszonylag alacsony szám azonban most hirtelen megugrott, és heti háromszáz fölötti esetszámot is diagnosztizálnak az orvosok. Jó hír viszont, hogy a betegséget ma már jól lehet kezelni – mondta a szakember.
...
Annak, hogy az év elején egyszerre ennyi vírus volt jelen, az az oka, hogy a Covid-járvány után levettük a maszkokat, megszűnt az online oktatás, a távmunka és robbanásszerűen terjedni kezdtek a cseppfertőzéssel terjedő vírusok, főként a gyerekek és a fiatal szülők körében – hangsúlyozta a virológus. Rusvai Miklós hozzátette: „A drasztikus influenzajárvány általában 5-7 évenként jelentkezik Magyarországon, de most ez az idő kitolódott 8 évre. Mivel most sokan immunizálódtak, a következő 2-3 évben nem kell számítani sem intenzív influenzavírus-járványra, sem pedig egyéb légzőszervi vírusfertőzésekre. A skarlát, az más tészta, hiszen az korábban is volt szórványosan, és ezután is lesz” – fejezte be a virológus.
További részletek a cikkben.