• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jobb lehet a gyógyszerhatás

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A különböző hatóanyagokból álló koktélok szedése esetén az egyes összetevőkkel szemben eltérő módon alakul ki a rezisztencia.

Matematikai modellezéssel segítik a HIV vírussal fertőzött betegek eddigieknél is hatékonyabb multidrog-terápiáját – jelentette tegnap harvardi kutatók eredményeire hivatkozva a Sciencedaily.com tudományos hírportál. Az eljárás hosszú évek megfigyelésén alapul, a lényege pedig annak feltárása, hogy a betegek milyen hűen követik az orvosi utasításokat, illetve az eltérő gyógyszerszedési gyakorlat milyen gyógyszerrezisztenciát eredményez - írta a Népszabadság.

A legújabb felismerés, hogy a különböző hatóanyagokból álló koktélok szedése esetén az egyes összetevőkkel szemben eltérő módon alakul ki a rezisztencia.

A Nature Medicine szaklapban megjelent beszámoló szerint ezekre az eltérő mechanizmusokra az orvosok felkészülhetnek, illetve olyan gyógyszer-kombinációkkal állhatnak elő, amelyekkel szemben kisebb eséllyel alakul ki rezisztencia. A kutatásokat vezető harvardos professzor, Martin Nowak és kollégái dolgozták ki ennek matematikai alapját.

A kutatás során olyan alapvető elemeket vizsgáltak, hogy a HIV kórokozója miként reagál a különböző gyógyszeradagokra. Ha a gyógyszer szintje alacsony – a betegnek rosszul írták fel, vagy kihagyott néhány adagot –, a vírus jobban tud szaporodni. Az optimálisnál nagyobb dózis ugyan kontrollálja a vírust, ugyanakkor megnöveli az esélyét a gyógyszerekkel szemben rezisztens mutáns törzsek kialakulásának. A következő lépés a matematikai modell elkészítése volt. „A modell lényegében azt szimulálja, hogy mi megy végbe a kezelés során" – idézte a lap a kutatás egyik résztvevőjét, Daniel Scholes Rosenbloomot.

A modell segítségével meg tudták mondani, hogy idővel miként változik a gyógyszer hatékony-sága, azaz nő vagy csökken a vírusok száma. A modell segítségével az orvosok hatékonyabb és olcsóbb gyógyszerkoktélokat alkothatnak. Ez jó hír a társadalombiztosítás számára, hiszen az elmúlt évtizedben drasztikusan megnőtt az AIDS-betegek gyógyszereire fordított összeg.