Sikeresebben találja meg az útját az egészségügy útvesztőiben és nagyobb eséllyel gyógyul az a beteg, aki tisztában van a jogaival.
A betegnek nemcsak joga, hanem felelőssége is a tájékozódás: mindig olvassuk el a kézhez kapott dokumentumokat, ne csak odafirkantsuk a nevünket a papír aljára. S ha kérdéseink vannak, azokat bátran tegyük fel az orvosnak – tanácsolja Simon Tamás ügyvéd, egészségügyi szakjogász a szabadföld.hu cikkében.
Miután tájékozódtunk róla, mit csinálnak majd velünk és az milyen következményekkel járhat, a következő lépés, hogy hozzájárulunk a beavatkozáshoz. Hozzájárulás gyakorlatilag mindenhez kell, ami az egészségügyi intézményben történhet velünk. Ezt többnyire elég szóban megtennünk, azonban az invazív beavatkozáshoz – melynek során a testbe vágás vagy szúrás által hatolnak be, s ami a bőrön, nyálkahártyán, testüregen át történik – minden esetben írásbeli hozzájárulás szükséges. E nélkül ugyanis nem jön létre a megbízás arra, hogy megműtsenek vagy bármiféle beavatkozást végezzenek rajtunk.
De ha például késlekedne vagy elmaradna a beavatkozás és emiatt életveszélybe kerülnénk, akkor a hozzájárulási jog korlátozás alá esik. Olykor előfordul, hogy a műtét előtti utolsó pillanatban nyomják a páciens kezébe a beleegyező nyilatkozatot. Ilyenkor megint csak jogunkban áll azt mondani: tessenek nekem időt adni, hogy elolvassam, mielőtt aláírom – figyelmeztet az ügyvéd.
Az orvosi ellátást vissza is utasíthatjuk, kivéve, ha ezzel mások életét vagy testi épségét veszélyeztetjük. További jogok és tanácsok itt