A vírusvektoron alapuló vakcinához a beoltandó személy saját DNS-éből vesznek mintát.
A Clatterbridge Cancer Centre vezette kutatásban az első eredmények igazán kecsegtetők: a nyolc immunizált páciens egyikénél sem tért vissza a betegség még hónapok elteltével sem. A számok ugyanakkor egyelőre nagyon alacsonyak ahhoz, hogy statisztikai jelentőségű konklúziót lehessen levonni azokból, írja a Sky News nyomán az InfoStart.
Christian Ottensmeier onkológus, a kutatóközpont vezetője ezzel együtt is óvatos optimizmusáról vall. "Nagyon izgatott vagyok: az adatok jó irányba mutatnak" - fogalmazott.
Kis számú méhrákos megbetegedésben szenvedő pácienssel végzett francia és amerikai vizsgálatok is biztató irányba mutatnak.
Az oltást, mely egyelőre TG4050 néven ismert, egy francia cég, a Transgene fejlesztette.
A betegek tumorjából vágnak ki mintát az elkészítéséhez, majd azt egy ártalmatlan vírusba injektálják.
A genetikailag módosított vírus felkészíti a testet arra, hogy felismerje a tumort, és remélhetőleg még azelőtt elpusztítsa, ha esetleg ismét megjelenne, hogy akár csak egy kis csomót is kialakítana.
Ottensmeier elmondta: immunrendszerünk azt is látja, amit az orvosok még nem képesek felfedezni a képalkotó vizsgálatok útján.
"Sokkal okosabb, mint az ember. Ha be tudjuk tanítani az immunrendszert arra, hogy kiválassza azokat a sejteket, amelyek egyébként visszaeséshez vezetnének, ráadásul egy olyan időpontban, amikor még csak nem is látjuk őket, akkor a betegeink hosszú távú túlélési esélyei sokkal jobbak lesznek."