Több mint négy és fél éve, egészen pontosan 1699 napja élünk a különleges jogrend szerinti veszélyhelyzetben.
Vészesen repül az idő! Immár több mint négy és fél éve, egészen pontosan 1699 napja élünk a különleges jogrend szerinti veszélyhelyzetben. Még 2020 márciusában, a Covid–19 miatt állt át az ország veszélyhelyzeti, majd 2022 májusától az ukrajnai konfliktus következtében a háborús veszélyhelyzeti üzemmódra. Az Országgyűlés pedig hétfőn nagy valószínűséggel ismét felhatalmazza a kormányt, hogy a veszélyhelyzetet újabb 180 nappal meghosszabbítsa – 2025. május 18-ig, írja az Index.
Az Orbán-kormány 2020. március 11-én hirdette ki az Alaptörvény különleges jogrendje szerinti veszélyhelyzetet a koronavírus-világjárvány miatt. Ezzel lehetővé vált számára, hogy rendeletekkel felülírja az Országgyűlés által elfogadott törvényeket, amire egyébként „rendes” körülmények között nem lett volna lehetősége. Ezt követően született meg a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény, az úgynevezett felhatalmazási törvény, amellyel felhatalmazást kapott a kormány, hogy a veszélyhelyzet alatt rendeleteivel akár egyes törvények alkalmazását is felfüggeszthesse, eltérhessen azok rendelkezéseitől és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhasson.
Az Alaptörvény kilencedik és tizedik módosításával két évvel ezelőtt, 2022. november 1-jétől a korábbi hatról háromra csökkent a különleges jogrendi helyzetek köre, kikerült tudniillik az Alaptörvényből a megelőző védelmi helyzet, a terrorveszélyhelyzet és a váratlan támadás, míg a rendkívüli állapot helyére a hadiállapot lépett. Így napjainkban a következő különleges jogrendi helyzetek lehetségesek:
hadiállapot,
szükségállapot,
veszélyhelyzet.
Az Alaptörvény kilencedik módosítása alapján a veszélyhelyzet harminc napra hirdethető ki, amit a kormány az Országgyűlés felhatalmazása alapján meghosszabbíthat, ha a veszélyhelyzet kihirdetésére okot adó körülmény továbbra is fennáll.
További részletek az Indexen.