Megmutatták, hogy a magyar kutatók és fejlesztők a világ élvonalához tartoznak az orvostudomány területén is.
Hogyan lehet elvátolítani az epekövet? Milyen lehet részegen vezetni? Belebújhatunk-e öregkori énünkbe? Ilyen és hasonló kérdésekre kaphattak választ a látogatók a KliniKalandon, ahol a jövő orvoslásába is bekukkanthattak. A rendezvényen a laparoszkópos műtéthez használt számítógépes szimulátor is kipróbálhatták. Ez a Hollandiában kifejlesztett oktatási eszköz első ránézésre nem tűnik túl bonyolultnak: egy 3D-s monitorból és két ollószerű karból áll, amelyekkel az epekő eltávolítása, a méhen kívüli terhesség megszakítása is elvégezhető – írja a Szabad Föld – online.
Az érdeklődők megismerkedhettek a legújabb szemészeti operációs műszerekkel, továbbá szürkehályogszűrésen vehettek részt. Kipróbálhatták, mit észlel a hallássérült, akinek a koponyacsontjába beültetik a legmodernebb, szilikonból készült készüléket.
A tavaly megalakult Innovációs Központ segíti a kutatókat, hogyan szabadalmaztathatják és miként hasznosíthatják az ötletüket. Az egyetemnek nincs elegendő ereje a kutatások fedezésére, ezért leginkább uniós forrásokból és itthoni kutatás-fejlesztési támogatásból jutnak pénzhez a pályázók – nyilatkozta dr. Molnár Mária Judit, az egyetem tudományos rektorhelyettese.
A magyar kutatók és fejlesztők a világ élvonalához tartoznak az orvostudomány területén is. Jelenleg csak a Semmelweis Egyetemen 300 tudományos kutatás folyik. Ez volt az első KliniKaland, de a szervezők remélik, szép lassan ugyanolyan népszerű rendezvény lesz, mint a Múzeumok vagy a Kutatók Éjszakája. Nem csupán a kaland miatt, de az egészségünk érdekében is – jegyzi meg a portál.