Hamarosan elkezdik az új típusú egészségfelmérést az iskolákban. Mérnek, minősítenek.
Számtalan pedagógusnak, még több diáknak kell megismerkedniük a következő hónapokban a NET-FIT kifejezéssel, azaz a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszttel. Az idei tanévtől ugyanis minden felső tagozatba járó általános iskolás esetében el kell végezni ezt a tesztet. A cél, hogy megalapozott képet kaphassunk a korosztály egészségi és fittségi állapotáról. Ezentúl megyénkben is minden évben megmérik például a gyerekek testzsírszázalékát, hogy így vegyék rá őket a rendszeres sportolásra – olvasható a Szoljon.hu portálján.
A NET-FIT elvégzéséhez szükséges eszközöket ingyen kapják meg az iskolák és harminc órás akkreditált képzés formájában térítésmentesen készítik fel a testnevelő tanárokat is az új rendszer használatára – nyilatkozta Balasi Bernadette, a Szolnoki Fiumei Úti Általános iskola igazgatóhelyettese, aki hozzátette azt is, már megérkeztek hozzájuk az újfajta eszközök, testzsírszázalék mérő, lépésszámláló és vérnyomásmérő, melyek nagyon hasznosak. A felkészítő tanfolyamon részt vevő testnevelő kollégák átadják tapasztalataikat a többi kollégának is – tette hozzá az igazgatóhelyettes.
A NET-FIT bevezetését indokoltnak tartom abból a szempontból, hogy idáig nem volt országosan egységes a tanulók fizikai fittség szintjének mérése – fogalmazott Zsadányi Zsuzsanna járási vezető védőnő, azonban a személyre szabott diagnosztikus jellegű értékelés, melyet a tanuló és a szülő megkap, tapasztalataim szerint nem biztos, hogy motiválni fogja a rendszeres testmozgásra. A nem sportoló, mozogni nem szerető gyermeket nem fogja mozgásra késztetni például a „fokozott fejlesztés szükséges" minősítés. Épp ellenkezőleg: csak az esetleges önbizalomhiányt fogja tovább erősíteni.
A 2012/13-as tanévben végzett szűrések országos összesítésének adatai alapján leggyakoribb elváltozás a csont, izom és kötőszövet elváltozásai. A lúdtalp előfordulása minden életkorban magas (25 százalék), a felső tagozatos és középiskolások körében emelkedett. Középiskolában 12-13 százalék a tartási rendellenesség, a gerincferdülés is hasonló mértékű. Minden korosztályban elhízott a tanulók 10-12 százaléka, legmagasabb ez az arány a 4. és 12. évfolyamosok körében - ismertette az adatokat a lap.