• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kancellárok a kórházakban: vak vezeti a bekötött szeműt?

Lapszemle Forrás: vg.hu

Kancellárok tehetik rendbe az egészségügyet, de a megjelenésük nem ígérkezik fájdalommentesnek.

Már jövőre tízmilliárdos megtakarítás vár rájuk, ami osztályok, kórházak átszervezését, akár bezárását is hozhatja. Utóbbi régóta téma, de a politika a népszerűségféltés okán rendszerint fél megtenni - írja a vg.hu.

Nyolc-tíz rendkívüli hatáskörrel felruházott, egyenként 1-1,5 millió lakos egészségügyi ellátásáért felelős kancellárra bízná az egészségügy rendbetételét a kormány 2017-től – ez derült ki a kormány számára készült és a Népszabadság által közölt előterjesztésből. A forradalmi átalakítás tervezete szerint a kancellárok felügyelnék a 600 milliárdos szakellátás elköltését is. Az ő felelősségük lenne, hogy az intézmények betartsák a költségvetési korlátokat. Feladatuk lenne az is, hogy elosszák a feladatokat az intézmények között, ügyelve arra, hogy egy szolgáltatást ott végezzenek, ahol megvannak hozzá a feltételek. Dönthetnek arról is, hogy egy intézményben milyen profilok maradjanak, átcsoportosíthatnak orvosokat, ápolókat egyik ellátóhelyről a másikra. A rendszertől már 2017-ben 10 milliárdos megtakarítást várnak.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a Mediaworks központi szerkesztőségének a kérdésére azt mondta, nem közölték velük az előterjesztés részleteit. A várt megtakarításról szólva aggodalmát fejezte ki.

„Aki az egészségügyben megtakarítási lehetőséget lát, az udvariasan fogalmazva illúziókat kerget, kevésbé finoman mondva szégyellje magát! Az egészségügyből súlyos százmilliárdok hiányoznak, fiskális szempontú elvonási lehetőséget keresni nem szabad" – fogalmazott Éger István.

Nem rajong az ötletért László Imre volt kórházigazgató, a DK szakpolitikusa sem. "Hihetetlen, számomra felfoghatatlan: a kórházak elveszítik az önállóságukat, a gazdasági igazgatók munka nélkül maradnak, a jelenlegi igazgatók a szakmai irányítást végzik, miközben a betegellátás szervezését a kancellárok veszik át. A vak fogja vezetni a bekötött szeműt. A kormány feleslegesen hoz létre egy újabb bürokratikus rendszert, ami ráadásul megnehezíti a kórházak és az egészségügy dolgozók munkáját, a betegekkel pedig nem foglalkozik" – mondta.

Svébis Mihály, a Magyar Kórházszövetség elnöke az Info Rádiónak azt mondta: ha a kancellárok a párhuzamosságokat szeretnének megszüntetni, melyek nagy számban vannak a magyar egészségügyben, a betegutakat akarják jobban megszervezni, és bizonyos struktúraváltást is hajlandók végrehajtani, akkor lehet megtakarítást elérni.

„Az a kancellár azonban még nem született meg, aki a mostani finanszírozási viszonyok között nullszaldóra ki tud hozni egy egészségügyi intézményt" – mondta Svébis Mihály.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár már az év elején arról tájékoztatta a kórházi vezetőket, hogy a kormányzat az egyetemek gazdasági felügyeletéhez hasonló rendszer kialakítására készül a kórházak esetében is.