Egy egyszerű nádfedeles vályogházból indult, jelenleg a koronavírus elleni vakcinát kidolgozó BioNTech cég alelnöke.
Egy egyszerű nádfedeles vályogházból indult a kisújszállási Karikó Katalin kutatóbiológus, akinek a nevét az egész világ megismerte, miután a szabadalma alapján fejlesztették ki az egyik COVID-19 elleni oltást. A biokémikus az M5 Ez itt a kérdés című műsorában adott interjút, ahol megható részleteket osztott meg a sikerhez vezető útról - írta a hirado.hu. A sokak szerint Nobel-díjat érdemlő biokémikust életútról, hivatásról és természetesen a szabadalma alapján kifejlesztett koronavírus elleni vakcináról is kérdezték.
Karikó Katalin szolnoki születésű kutatóbiológus a Szegedi Tudományegyetem biológia szakos hallgatója volt. 1978-ban az MTA ösztöndíjasaként került a Szegedi Biológiai Kutatóközpontba. 1985-ben azonban létszámcsökkentés miatt elküldték, ekkor döntöttek úgy, hogy a férjével és 2,5 éves kislányával az Egyesült Államokban folytatja pályáját.
„Nagyon rosszul éreztem magam, hogy el kell mennem Amerikáig” – mondta az Ez itt a kérdésben és arról is beszélt, hogy eladták a Ladájukat, hogy legyen pénzük külföldön. Feketén átváltották a pénzt aztán belevarrtak a kislánya játékmacijába.
Jelenleg a BioNTech cég alelnöke, amely részt vett a koronavírus elleni oltás kifejlesztésében.
A kutatót december 18-án oltották be a koronavírus elleni vakcinával, ez meghatározó élmény marad számára. „A folyosón álltak az orvosok és a nővérek, hogy megkapják a vakcinát és amikor megtudták, hogy mi vagyunk ott, elkezdtek tapsolni. Ez volt a legmeghatóbb számomra” – mondta Karikó, aki elárulta, hogy még a szúrás helye sem fájt neki és semmilyen mellékhatást nem tapasztalt. Továbbiak a riportban