Érdemes körüljárni még egy kínzó kérdést: sok vagy kevés 10 ezer halott egy ilyen járványban?
Március elején mutatták ki az első koronavírus-fertőzöttet Magyarországon, a koronavírussal is összefüggésbe hozható halálesetek száma tíz hónap elteltével átlépte a 10 ezret. Szándékosan szerepel a cikk elején a „koronavírussal is összefüggésbe hozható halálesetek” kifejezés, hiszen az elhunytak kórtörténeti adatait végignézve látható: jelentős részük idős, több súlyos krónikus betegséggel is küszködő ember volt. Egy részükről nem tudni, mi lett volna velük, ha nem kapják el a koronavírust. Anélkül is meghaltak volna most, vagy valóban a vírus vitte át őket az élet és a halál határán? - járta körbe a kérdést a telex.hu. Az adatokból az látszik, hogy
Az elhunytak átlagéletkora 75 év.
A számok alapján igaznak bizonyul, hogy a 65 év feletti korosztály a legveszélyeztetettebb. Az elhunytak 85 százaléka volt 65 évnél idősebb, összesen 8487 ember.
Korosztályos bontásban nézve a legtöbb elhunyt a 85 évnél idősebb generációhoz tartozott. Ők teszik ki a halottak egynegyedét (2520 ember)
Majdnem fele-fele arányban haltak meg férfiak és nők a járványban. Valamivel több férfi (5146) van az elhunytak között, az arány 51-49 százalék. A 25–74 évesek között mindegyik korosztályban több férfi halt meg, mint nő a járvány ideje alatt. A nemi arányok csak amiatt egyenlítődtek ki az összesítésben, mert a 85 évnél idősebbeknél döntő részben már nők hunytak el azon egyszerű oknál fogva, hogy ebben a korosztályban a férfiak nagy része már nem él, több a nő, mint a férfi.
A két legfiatalabb áldozat egy 18 és egy 19 éves fiú volt. Egyiküknél társbetegségként akut leukémiát, a másiknál bakteriális és gombás eredetű fülgyulladásból kialakult agytályogot jegyeztek fel társbetegségként.
A 10 080 elhunyt közül 100-nál (0,9 százalék) nem szerepel semmilyen kimutatható alapbetegség, és 15 elhunythoz írták azt, hogy „jelenleg nincs adat” társbetegségről.
Itt már ingoványos területre tévedünk, ugyanis a hivatalos kormányzati koronavírus-oldalon közölt adatok az elhunytak alap- és társbetegségeiről nehezen összesíthetők - figyelmeztet a lap, ezért nkább csak a trendeket érzékeltetik:
Az elhunytak 66 százalékánál szerepel a magas vérnyomás alap- vagy társbetegségként.
Legalább 30 százaléknak volt valamilyen szívbetegsége. A pontos számot azért nehéz meghatározni, mert több elhunytnál többféle szívbetegséget is feltüntettek.
Az elhunytak 25 százaléka volt cukorbeteg.
11 százaléknál állapítottak meg veseelégtelenséget (1176 fő)
10 százaléknál tüntettek fel valamilyen daganatos betegséget (1064 fő)
Továbbiak a cikkben