Ezért a tervek szerint mind a ciklusszám, mind pedig a gyógyszertámogatás tekintetében kedvezőbb feltételeket teremtenének – közölte a
Magyar Hírlappal az egészségügyért felelős államtitkár a meddőségi kezelésekkel kapcsolatos kérdéseikre reagálva. Jelezték azonban azt is, hogy az erről szóló jogszabály módosítása jelenleg is zajlik.
A lap információi szerint a változtatási tervek között szerepel, hogy kizárnák a magánklinikákat a támogatásból, a központilag finanszírozott beavatkozásokat pedig a Semmelweis Egyetem Nőgyógyászati Klinikáján, a Budai Meddőségi Centrumban, illetve a pécsi klinikán végeznék.
A lombikkezelések finanszírozásának támogatási összege gyakorlatilag évek óta változatlan, évente körülbelül kétmilliárd forint. Ehhez hozzáadódik másfél milliárd forintnyi gyógyszertámogatás, ezekből pedig hozzávetőlegesen hat-hétezer meddőségi kezelést tudnak támogatottan elvégezni. Noha 2015 februárjában az akkori egészségügyi államtitkár, Zombor Gábor bejelentette, hogy duplájára emelik a lombikbébi-kezelésekre szánt összeget, az ügyben azóta sem született végeleges döntés.
Az egészségügyi államtitkárság a lapnak adott tájékoztatásában kitért arra, hogy Magyarországon jelenleg tíz centrumnak van engedélye meddőségi kezelések végzésére, emellett a kivizsgálás és a művi megtermékenyítés térítésmentes, azaz a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott, amennyiben NEAK-szerződéssel rendelkező szolgáltatónál történik.
Jelenleg – fűzték hozzá – a NEAK összesen öt, úgynevezett IVF-ciklust (vagyis lombikbébi-eljárást) támogat, amelynek értéke alkalmanként háromszázezer forint.