Bár a preklinikai eredmények reményt adnak a hosszú Covid-ben szenvedő millióknak, de még kísérleti fázisban vannak, embereken sem tesztelték.
A Nature Communications folyóiratban április 3-án jelent meg a University of Melbourne kutatóinak cikke, amelyben egy olyan hatóanyagot mutattak be, amely képes lehet hatékony profilaxist nyújtani a Covid-19 hosszú távon perzisztáló tünetegyüttesével szemben - ismertette a medicalonline.hu.
Világszerte több mint 77 millió ember tapasztalt elhúzódó tüneteket a Covid-19-ből való felépülést követően, azonban a poszt-Covid hatékony és megbízható profilaktikus kezelési eszköze továbbra is kielégítetlen gyógyászati igény. Sokan, akik az enyhe fertőzésből felépülnek, továbbra is olyan hosszan tartó tünetektől szenvednek, mint a fáradtság, az agyköd, a tüdőproblémák és a szívproblémák. Ezt az állapotot hosszú Covid-nak (long-Covid vagy poszt-Covid) vagy a Covid-19 akut következményeinek (PASC; post-acute sequelae of Covid-19) nevezik, és nagyjából minden harmadik, kórházi kezelésre nem szoruló beteget érint. Bár a vakcinák és a jelenlegi vírusellenes gyógyszerek csökkentik a súlyos megbetegedések és a halálozás mértékét, ezek a tartós tünetek ellen nem nyújtanak védelmet.
A most közölt preklinikai vizsgálatban egy ausztrál kutatócsoport egy új vírusellenes vegyületet vizsgált: ez az új antivirális vegyület a vírus papainszerű proteáz enzimét (PLpro) veszi célba, potenciálisan egy korai fázisú gyógyszerjelöltet jelenthet a hosszú Covid-19 első közvetlen kezelésére, reményt adva azoknak a millióknak, akiknek mindennapi életére hatással van ez a betegség.Részletek a teljes cikkben