Egyre több beszállító az utóbbi időben csak készpénzfizetés ellenében ad árut.
Egyre több beszállító az utóbbi időben csak készpénzfizetés ellenében hajlandó árut vinni az egészségügyi intézményeknek. Ezt több fekvőbeteg-ellátó is jelezte a Magyar Kórházszövetségnek (MKSZ), amelynek elnöksége – információk szerint – tegnap egyeztetett több beszállítóval.
Rácz Jenő, az MKSZ elnöke a megbeszélés után közölte, valóban egyre több cég csak készpénzfizetés mellett hajlandó gyógyszereket, orvosi eszközöket, segédanyagokat, műszereket vagy élelmiszereket szállítani.
Egyes vállalkozások olyannyira megszigorították a szállítási feltételeket, hogy már a készpénzfizetés sem elegendő, ragaszkodnak ahhoz, hogy a kórház addigi tartozásainak egy részét is azonnal egyenlítse ki. Egyre kevesebb cég hajlandó a tartozások átütemezésére, és megszűnt a kamatmentes késedelmes fizetés is.
Több energiaszolgáltató pedig már egynapos fizetési késedelem után jelzi, hogy kikapcsolja az áramot vagy a gázt – tette hozzá Rácz Jenő. Hangsúlyozta: elnökségük úgy döntött, hogy a problémát jelzik az egészségügyért felelős államtitkárságnak, s mielőbbi egyeztetést kezdeményeznek. Hangsúlyozta: ez a helyzet az év második felében súlyos gondokat okozhat, a kórházi adósságállomány addigra ugyanis 60 milliárd forintra nőhet. Mielőbb megoldást kell tehát találni a problémára – szögezte le.
Pluszforrás bevonását tartja szükségesnek Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetője, a Borsod megyei kórház főigazgatója is, aki szerint az ellátórendszerből egyhavi finanszírozásnak megfelelő összeg hiányzik. Mint mondta, a működőképességet így most a beszállítók türelme tartja fenn. Ha azonban nincs szállítás, nincs gyógyszer, kötszer, injekciós tű és egyéb orvosi eszköz, akkor nincs betegellátás sem.
– Nagy a baj – fogalmazott Csiba Gábor, és leszögezte: az ágazat költségvetésében van egy 15 milliárd forintos tartalék, amelynek felhasználását a gyógyszerkassza egyensúlyához kötötte a kormány. Erre a pénzre feltétlenül szüksége lesz év végén az ágazatnak. Hangsúlyozta: az ágazatban nem történtek érdemi lépések, amelyek javították volna a kórházak gazdasági helyzetét. Ez az év a változatlanság állapotában telik el. Mint mondta: a saját bőrén érzi, hogy a beszállítók megijedtek, sokkal kevésbé engedékenyek, mint korábban, kemény tárgyalási stratégiát alkalmaznak.
Abban egyetértenek a szakemberek, hogy a helyzet kialakulásához hozzájárult a gazdasági válság, amelyben a bankok nehezebben és szigorúbb feltételek mellett nyújtanak hitelt, így a beszállítók is nehezebben jutnak tőkéhez. Talán ennél is fontosabb körülmény viszont az, hogy az utóbbi időben úgy mentek végbe üzemeltetőváltások egyes kórházakban, hogy a beszállítók nyakán több százmillió forintos, sőt akár többmilliárdos kifizetetlen számla maradt.