• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kezdődhet a szakápolási központok kialakítása

Lapszemle Forrás: magyaridok.hu

A kórházi elfekvőket néhány év alatt kiválthatja a szociális ellátás új formája.

A következő két évben országszerte majdnem kéttucatnyi szakápolási központ jöhet létre, amelyek – jórészt a kórházi krónikus osztályokat kiváltva – összességében csaknem háromezer, gondozásra és ápolásra szoruló idős embert fogadhatnak. A beruházásokra uniós forrásból 12–14 milliárdot szánnának – értesült a Magyar Idők.

Ha nem is az egészségügyi államtitkár által elképzelt forgatókönyv szerint, de hamarosan valóban megkezdődhet az egészségügyi és a szociális ellátás szétválasztása. Mint emlékezetes, Ónodi-Szűcs Zoltán egyik fő vállalása hivatalba lépésekor az volt, hogy leválasztja az egészségügyről a szociális ellátást, magyarul: azokat a főként idős pácienseket, akik orvosi ellátásra nem, csak ápolásra szorulnak, átadja a szociális szférának.

Az államtitkár eredeti koncepciója az volt, hogy az egészségügy oldaláról induljon el a folyamat, többek között úgy, hogy az önálló épületekben lévő krónikus osztályokat átnevezik ápolási osztályokká.
Az átalakítási terv eleve többlépcsős folyamat volt, ám még a szociális otthonok működtetői számára sem volt világos, honnan lesz kapacitás az érintett idősek ellátására. Azt továbbra sem tudni, miként biztosítanak majd a feladathoz kellő számú szakembert, de az legalább már kiderül a stratégiai kabinet által is megtárgyalt előterjesztésből, hogy uniós forrásból, mintegy 12-14 milliárd forintból első körben az infrastrukturális feltételeit teremtenék meg az átadásnak, vagyis létrehoznák azokat az intézményeket, ahová egyáltalán át lehet majd helyezni a tartós ápolásra szoruló, haza nem adható időseket.

A Magyar Idők birtokába került javaslat szerint az országban 22 helyen alakítanának ki úgynevezett szakápolási központokat, mégpedig két lépcsőben. Első körben zöldmezős beruházással, a másodikban meglévő idősotthonok átminősítésével, férőhelybővítésével és üres ingatlanok átalakításával. (Az idősotthonok jelentős részében már most is folyik ápolás, miután egyre idősebb és egyre elesettebb állapotban kerülnek be a lakók.)
Mindkét esetben már 2017-ben elkezdődne az összesen csaknem két tucat centrum kialakítása, ennek nyomán már a jövő év második fél évében 930, míg egy évvel később további 1850 férőhelyen kezdődhet el a szakápolási központok működése, azaz összesen csaknem háromezer idős embert fogadhatnának. (Jelenleg több mint 57 ezer férőhelyen biztosított időskorúak számára bentlakásos intézményi ellátás, de több mint 18 ezren vannak várólistán.) Rétvári Bence, a szaktárca parlamenti államtitkára egy képviselői interpellációra válaszolva azt mondta: a kormány úgy döntött, hogy először 3-4 szakápolási centrum jön létre az országban. A lap információi szerint ezek lesznek az „első fecskék", és az itt megszerzett tapasztalatok alapján végzik el a tervezett centrumok finomhangolását.

Az elképzelés az, hogy a szakápolási központokba a kezelőorvos javaslatára első körben hat hónapos időtartamra vehetnek fel valakit, de ha az illető egészségi állapota, ápolási szükséglete ezt indokolja, természetesen ez az időszak meghosszabbítható.

A szakápolási központok annak érdekében, hogy biztosítva legyen a szükséges szakorvosi konzultáció, a labor és egyéb műszaki, diagnosztikai háttér, együttműködési megállapodást kötnek a területi egészségügyi szolgáltatóval. Mivel pedig a szakápolási feladatok biztosítása – a személyi és tárgyi többletkövetelmények miatt – drágább, mint a hagyományos otthoni idősgondozás, a tervek szerint azoknál magasabb összegű állami hozzájárulást is kapnak majd. Ez azonban 2017-ben még alig haladná meg a 600 millió, 2018-ban pedig az 1,2 milliárd forintot.