Az előre töltött fecskendők a tű miatt kizárólag kórházakban adhatóak le.
Dr. Melczer Mária Ágnes, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Megyei Szervezetének elnöke a beol.hu kérdésére elmondta, a lejárt szavatosságú gyógyszereket minden esetben gyógyszertárba kell bevinni, ahol az ilyen célra kihelyezett gyűjtődobozba lehet bedobni őket. Hozzátette, erre minden Békés megyei patikában – még a fiókgyógyszertárakban is – lehetőség van.
Beszámolója szerint több okból fontos, hogy a lakosság a fentiek alapján járjon el a lejárt gyógyszerekkel kapcsolatban. Az egyik, hogy semmiképp nem kerülhetnek illetéktelen kezekbe, mert egyes darabok súlyos egészségkárosodást okozhatnak. A másik pedig, hogy a kommunális hulladékba bekerülve, esetleg vízzel érintkezve bomlásnak indulhatnak, ami által káros anyagok szabadulhatnak fel, melyek az ivóvízbe vagy a talajba kerülve szintén komoly károkat okozhatnak.
Kiemelte azonban, hogy vannak olyan készítmények, melyek előre töltött fecskendőkben kaphatóak, ezek viszont a tű miatt kizárólag kórházakban adhatóak le, majd onnan szállítják el megsemmisítésre.
Végül kifejtette, fontos, hogy mindenki odafigyeljen a gyógyszerek lejárati idejére, és annak leteltével ne alkalmazza őket, mert a bennük lévő hatóanyagok bomlásnak indulhatnak, hatásuk pedig kiszámíthatatlanná válik.
Dr. Sonkoly Iván háziorvos elmondta, a lejárt készítményeket nem szabad használni, hiszen az elvárt hatása csökken. Ennél azonban lényegesen veszélyesebb, hogy ezzel párhuzamban a mellékhatások felerősödnek, mivel a bomlás következtében káros anyagok szabadulhatnak fel. Hozzátette, a folyékony halmazállapotú orvosságok – főként szemcseppek –, illetve kenőcsök esetében még nagyobb lehet a probléma, hiszen esetükben idővel baktériumok szaporodhatnak el, ami fertőzésveszéllyel jár.