• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ki fizeti az orvost?

Lapszemle Forrás: Szabad Föld Online

Becslések szerint félmillió magyar is dolgozhat, tanulhat, élhet külföldön, zömmel az Európai Unió tagállamaiban.

Így joggal vetődik fel a kérdés, hol jogosultak egészségügyi ellátásra. Nincs egyszerű helyzetben az a magyar és egyben uniós állampolgár, aki a külföldi munkaviszonya vagy tanulmányai mellé az uniós és a magyar jog szerint is rendezett, átlátható társadalombiztosítást akar. Ahány ház, annyi szokás, azaz az Európai Unióban, pontosabban az Európai Gazdasági Térség (EGT) államaiban – az unió országain kívül ide tartozik Norvégia, Liechtenstein, Izland és Svájc – az egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos biztosítások rendkívül sokfélék – írja a Szabad Föld – online.

Manapság a fiatalok szívesen élnek a külföldi egyetemeken való tanulás lehetőségével, ám elég egy nátha vagy ficam, és máris tetemes összeget fizethetnek orvosi ellátásra. A diákok esetében is igaz, hogy egy személy kizárólag egy tagállamban lehet biztosított. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kapott információink szerint azok a külföldön tanuló magyar diákok, akik egészségügyi szolgáltatásra jogosultak abban a tagállamban, amelyben tanulmányaikat folytatják, magyarországi átmeneti tartózkodás esetén a külföldi biztosító által kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyával vehetnek igénybe orvosilag szükséges ellátásokat. Ha a diák a külföldi tagállamban nem rendelkezik biztosítással, viszont bejelentett állandó lakhelye van Magyarországon, akkor a havi 6810 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése után jogosult itthoni egészségügyi szolgáltatásokra. Ebben az esetben külföldön az orvosilag szükséges ellátásokat a magyar biztosító által kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyával veheti igénybe.

A külföldön dolgozó magyar állampolgárok esetében más a helyzet, ők – a fő szabály értelmében – a munkavégzésük helye szerinti tagállamban szereznek jogosultságot teljes körű egészségügyi ellátásra. A TAJ-számmal rendelkező személy köteles a külföldi biztosításának megkötését és megszűnését is 15 napon belül bejelenteni a magyar egészségbiztosítónak, ez igaz a külföldön tanuló magyar diákokra is. Ebben az esetben TAJ kártyáját ideiglenesen érvénytelenítik. Ettől függetlenül a külföldön dolgozó magyarok Magyarországon is igénybe vehetnek egészségügyi ellátást.

Átmeneti tartózkodás esetén bárki (pl. turisták) orvosilag szükséges ellátást a külföldi biztosító által kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyával, tervezett egészségügyi ellátást a szintén külföldi biztosítója által kiállított S2 jelzésű dokumentummal vehet igénybe. Azok, pl. az ingázó munkavállalók, akik Magyarországon rendelkeznek lakóhellyel, a külföldi biztosító által kiállított S1 jelzésű dokumentummal teljeskörűen jogosultak lehetnek hazai egészségügyi ellátásra.